Hash rate BTC dosahuje ATH. Ďalší halving v štvrtom kvartáli 2023

Hash rate bitcoinu dosiahol nové historické maximum 281,79 milióna. Ďalší halving BTC na sa má uskutočniť v štvrtom kvartáli 2023.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Dátum ďalšieho halvingu bol posunutý, pretože hash rate dosiahol novú hodnotu. Hash rate bitcoinu dosiahol 11. septembra 281,79 milióna. To naznačuje, že na palubu prichádza viac ľudí a to je dobré znamenie pre zdravie siete. Halving bol predpovedaný na máj 2024. Na súčasnej úrovni je však možné, že príde v poslednom kvartáli 2023.

Rozdelenie odmien pre ťažiarov sa znižuje na polovicu s každým halvingom. Táto udalosť nastáva po každých 210 000 vyťažených blokoch. S väčším počtom baníkov na palube sa vyťaží viac blokov, čo posúva dátum halvingu na skorší termín.

Ďalší halvingu zníži odmenu za blok bitcoinu na 3,125 BTC. Celý proces bude pokračovať až do roku 2140, kedy sa odhaduje, že bude vyťažených všetkých 21 miliónov Bitcoinov. Vďaka tomu má sieť deflačný charakter a priaznivci tvrdia, že to časom zvýši hodnotu aktíva.

halving
Bitcoin halving stále bližšie

Aktuálna výška bloku je 753 742 a halving nastane pri výške bloku 840 000.

K predchádzajúcemu halvingu došlo v máji 2020. Medzi touto udalosťou a polovičným rozdelením, ku ktorému došlo v roku 2016, sa objem obchodovania BTC zvýšil 50x. Existovali určité obavy, že halving zníži zapojenie baníkov, ale tieto obavy neboli potrebné.

Čísla vyzerajú dobre

Bitcoin prekonal hranicu 22 000 USD, čo je pre toto aktívum optimistické znamenie. Správy ukázali, že výnosy z ťažby klesli pod 1 miliardu USD už štvrtý mesiac po sebe, ale celkový sentiment sa zdá byť silný.

Po poslednom halvingu vzrástol priemerný poplatok za bitcoinovú transakciu o 647 %. Hoci do ďalšieho je ešte dlhá doba a napriek medvedej nálade, ktorá v posledných mesiacoch ovládla trh, investori sú vo všeobecnosti presvedčení o budúcnosti aktíva.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár