Hamas prestáva prijímať BTC. Ide o bezpečnosť darcov

Palestínske pobočky hnutia Al-Qassam prestávajú prijímať dary v BTC. Robia tak „z obavy o bezpečnosť darcov“. Ide o ozbrojené krídlo teroristickej organizácie Hamas.

od Simona

Hamas už nechce bitcoiny

Izraelské orgány už skôr informovali, že Hamas financoval časť svojich vojenských operácií práve z kryptomien. Ministerstvo obrany za posledných niekoľko rokov zhabalo viac ako 100 digitálnych peňaženiek napojených na túto skupinu.

Prečo však Al-Qassam už nie je ochotný prijímať BTC?

„Dôvodom sú obavy o bezpečnosť darcov a snaha ušetriť ich akýchkoľvek problémov,“ vysvetlila organizácia.

Ekonóm Mohammad Abu Jayyab sa domnieva, že organizácia prestala prijímať dary v kryptomenách v obave, že izraelské spravodajské služby by mohli identifikovať tých, ktorí jej takto darovali finančné prostriedky. Naznačil tiež, že Hamas možno bude chcieť prejsť na tradičné spôsoby financovania (napr. hotovosť) alebo dokonca prísť s pokročilejšou možnosťou.

Hamas je považovaný za teroristickú skupinu, čo znamená, že poskytovanie finančných prostriedkov je nezákonné. Americké orgány už v minulosti zastavili pokusy Hamasu, Al-Káidy a Islamského štátu získať finančné prostriedky prostredníctvom digitálnych aktív. V roku 2020 skonfiškovali kryptomeny v hodnote 2 miliónov dolárov.

Podľa agentúry Reuters dostal Hamas najviac darov v BTC od moslimov, z ktorých väčšina podporuje jeho boj proti Izraelu.

Protiútok

Mnohé zdroje v posledných rokoch potvrdili, že Hamas pri svojich teroristických akciách využíval kryptomeny, ako sú bitcoin, ethereum, dogecoin a tether. Izraelský Národný úrad pre boj proti financovaniu terorizmu uskutočnil v roku 2021 úspešnú operáciu proti tejto skupine, pri ktorej zhabal 84 súvisiacich digitálnych peňaženiek. Spoločnosť Elliptic zase zistila, že na tieto adresy boli predtým uložené kryptomeny v hodnote viac ako 7,7 milióna USD. Upozornila však, že nie všetky tieto prostriedky súviseli s terorizmom.

Izraelské ministerstvo obrany v spolupráci s políciou a armádou uskutočnilo o rok neskôr ďalšiu operáciu proti Hamasu. Pri nej sa podarilo skonfiškovať 30 peňaženiek s kryptomenami.

Ako však vidno, teroristické organizácie sa už presvedčili, že digitálne meny neposkytujú úplnú anonymitu a ich používanie na nezákonné aktivity nemusí byť nevyhnutne dobrý nápad.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár