Bank of Canada: Vydávanie digitálnych mien nemusí byť zelené

od Martin Tkáč

Je pravda, že Bank of Canada pripustila, že sa s vydaním CBDC neponáhľa, ale jej viceprezident vstúpil aj do problematiky digitálnych mien. Povedal, že je presvedčený, že tento proces bude v budúcnosti oveľa priaznivejší pre životné prostredie.

Bank of Canada: Emisie CBDC budú šetrné k životnému prostrediu

Banka tvrdí, že ešte nie je pripravená na spustenie svojej digitálnej meny, ale zároveň Timothy Lane, zástupca guvernéra Bank of Canada, pre Penticton Western News uviedol, že pre jeho krajinu sa vytvorí potenciálna nová digitálna mena, ak to občania budú chcieť.

Vysvetlil tiež, že základom potenciálneho kanadského CBDC bude viera v centrálnu banku a nie v algoritmy, ktoré regulujú ťažbu bitcoinov a etherea..

„To samozrejme znamená, že vydaním CBDC by sme sa nemuseli spoliehať na tie ekologicky neefektívne ťažobné technológie, ktoré poznáme z trhu s kryptomenami,“

poznamenal počas diskusie v Kanadskej obchodnej komore.

Bitcoin vs. prostredie

Diskusia o energeticky náročných ťažobných procesoch bitcoinu sa v posledných týždňoch po tweetoch Elona Muska vrátila. Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX v nich uviedol, že bývalá spoločnosť už nebude prijímať platby v BTC. Dôvod bol ten, že ťažba kryptomeny nie je priaznivá pre životné prostredie.

„Aby bolo jasné, pevne verím v kryptomeny, ktoré však nemôžu viesť k obrovskému zvýšeniu spotreby fosílnych palív, najmä uhlia.“

– napísal v polovici mája na Twitteri.

Zatiaľ čo ďalší v diskusiách v Kanadskej obchodnej komore pripustili, že BTC ťažiari teraz vidia snahu ťažiť kryptomeny pomocou obnoviteľnej energie, Lane uviedol, že toto úsilie nezmení realitu. Podľa jeho názoru bitcoinová sieť spotrebúva nadmerné množstvo energie, ktorá by sa dala využiť na „užitočnejší účel“.

Podľa jeho názoru môže čistá energia nahradiť špinavú energiu v procese, ale má tiež iné využitie.

„Ak používate na ťažbu bitcoinu extra gigawatt obnoviteľnej energie, je to o gigawatt menej, ako je možné použiť na čokoľvek užitočné,“

uviedol zástupca guvernéra Bank of Canada.

Majú kritici BTC pravdu?

Ale majú kritici BTC pravdu? Veľmi často prehliadajú vo svojich názoroch, že kryptomeny používajú aj alternatívny ťažobný algoritmus Proof-of-Stake. Podľa Carla Beekhuizena z Nadácie Ethereum nadchádzajúci upgrade ETH siete na Ethereum 2.0 prispeje k zníženiu blockchainovej spotreby energie o 99,95%. Zaistí tiež, že reťazec už „nespotrebováva toľko energie ako celé krajiny“.

Celkovo spotrebuje Proof of Stake Ethereum niečo okolo 2,62 megawattu. Nie je to škála krajín, provincií alebo dokonca miest, ale malé mesto.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár