Rusko plánuje nahradiť Swift vlastnou platformou založenou na blockchaine

od Martin Tkáč

Ruská vládna organizácia vytvorila vlastnú platobnú platformu založenú na blockchaine. Genéza jeho vzniku spočívala vo vytvorení alternatívy k systému Swift. Platformu vyvinula skupina Rostec, ktorá je spojením rôznych technologických spoločností. Organizácia pred časom oznámila, že pracuje na platforme digitálnych platieb pre medzinárodné platby.

NEWSLETTER okrypte.sk
V dôsledku ruského útoku na Ukrajinu a sankcií uvalených na agresora v dôsledku týchto udalostí majú ruské banky od februára zakázaný prístup do systému Swift. V záujme zachovania platobného styku v zahraničnom obchode sa Moskva rozhodla nájsť nové, alternatívne riešenie, ktoré by mohlo nahradiť systém SWIFT, ktorý im nebol dostupný.

Nový spôsob platenia

Nový transakčný systém umožňuje Rusku bez problémov realizovať medzinárodné transakcie v rubľoch. Taktiež otvára cestu pre iné krajiny, aby mohli platiť vo svojich vlastných menách za prichádzajúce a odchádzajúce transakcie s Ruskom.

Platforma založená na blockchaine je oficiálne pomenovaná CELLS. Ide o projekt Novosibirského inštitútu softvérových systémov (NIPS), ktorý úzko súvisí s Rostec Group. Jeho štruktúra bola založená na systéme distribuovanej účtovnej knihy.

Ako oznámila skupina Rostec vo svojom vyhlásení, CELLS ponúka svojim klientom okrem uskutočňovania medzinárodných transakcií aj možnosti vytvorenia vlastných digitálnych peňaženiek na ukladanie kryptomien.

rusko a swift

Rusko legalizuje kryptomeny?

Rusko má v úmysle urobiť z kryptomien zdaniteľný majetok. Vytvorenie platformy založenej na blockchaine tiež naznačuje, že Rusi majú v úmysle využívať kryptomeny ako nástroj medzinárodného obchodu.

Podľa vysokopostaveného predstaviteľa ruskej centrálnej banky je inštitúcia otvorená používaniu kryptomien v procese medzinárodných platieb. Prvá námestníčka guvernéra centrálnej banky Ksenia Yudaeva 31. mája priznala, že „v zásade nie sme proti používaniu kryptomien v medzinárodných transakciách“.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár