Francúzske banky sú pod lupou. Ide o finančné zločiny

Hoci sú burzy kryptomien často podozrievané z páchania finančných trestných činov, včera vyšlo najavo, že veľa na svedomí môžu mať aj zamestnanci viacerých francúzskych bánk. Francúzska prokuratúra totiž vykonala kontrolu niekoľkých najväčších bánk v krajine. Ide o vyšetrovanie možných daňových podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s vyplácaním dividend.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Francúzske banky a finančná trestná činnosť

Ako včera informovala agentúra Bloomberg, približne 150 vyšetrovateľov vstúpilo do kancelárií popredných francúzskych bánk. Medzi ne patria Societe Generale SA, BNP Paribas SA., HSBC Holdings, Natixis SA a Exane BNP. Ide o ďalšiu fázu vyšetrovania, ktoré sa začalo v decembri 2021.

Agentúra Bloomberg uvádza, že „razie sa týkajú stratégie dividendovej arbitráže známej ako cum-cum“. Ide o arbitrážnu metódu, pri ktorej „akcionári previedli akcie na krátke obdobie investorom so sídlom v zahraničí“. To im umožnilo vyhnúť sa povinnosti platiť daň z dividend. Títo investori „držali akcie počas obdobia, keď sa vyplácali dividendy, a buď neboli zdanené, alebo im boli dane vrátené“. V ďalšej fáze „predali cenné papiere späť pôvodnému vlastníkovi a sumu ušetrenej dane si strany rozdelili“.

Médiá dodávajú, že Francúzi vedú rozsiahle vyšetrovanie. O tom nech svedčí skutočnosť, že sa na ňom podieľalo 16 miestnych sudcov, viac ako 150 vyšetrovateľov a šesť prokurátorov.

O probléme vyhýbania sa plateniu daní z dividend sa hovorí už dlho. V Nemecku už prebehlo konanie. Podobný systém, známy ako Cum-Ex, umožňoval predajcom nakrátko a skutočným vlastníkom akcií žiadať o daňové úľavy z dividend vyplatených len raz.

Francúzska prokuratúra teraz žiada všetkých, ktorí jej môžu pomôcť pri vyšetrovaní, aby sa prihlásili.

pranie špinavých peňazí

Hrozia nám ďalšie bankové kolapsy?

Uvedené skutočnosti pravdepodobne nezlepšia situáciu na trhu s bankami. Okrem toho sa spotrebitelia už dlho boja držať si v nich svoje úspory. Ešte pred krachom Silicon Valey obyvatelia eurozóny vybrali z bánk rekordnú sumu. Denník Financial Times zase dodáva, že výbery vkladov vo februári presiahli 70 miliárd eur. Je to najviac, odkedy sa takéto údaje analyzujú, t. j. od roku 1997.

Dokonca aj samotný Joe Biden je presvedčený, že čo sa týka bankovej krízy, to najhoršie ešte nie je za nami. Na otázku novinárov o problémoch bánk počas návštevy Severnej Karolíny americký prezident odpovedal jednoducho: „Ešte sa to neskončilo, veľmi pozorne to sledujeme“.

Záhadou je istá časová súvislosť. Francúzske orgány vykonali razie v bankách presne v tom istom čase, keď svetom začala otriasať banková kríza. Médiá o tom všetkom informujú. Môže to byť náhoda alebo… príprava na európske a americké emisie CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár