Európska centrálna banka a nová správa o digitálnom eure

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila dokument a video, z ktorých sa dozvedáme viac o digitálnom eure. Inštitúcia sa tiež snaží rozptýliť niektoré pochybnosti o tom, ako má CBDC fungovať.

od Martin Tkáč

Európska centrálna banka zverejnila správu o CBDC

Digitálne euro CBDC bude „určené len na platby a nie na investície“, vysvetlili Ulrich Bindseil, Jürgen Schaaf a člen bankovej rady Piero Cipollone 19. februára v príspevku na blogu. Dodali, že mnohé banky sa obávajú, že ich klienti môžu vybrať svoje vklady a previesť ich na účty e-euro v centrálnej banke.

Tieto obavy sú neopodstatnené

– ubezpečujú autori správy.

Zo správy sa teda dozvedáme, že ECB vyvíja digitálne euro, ktoré má byť zákonným platidlom. Nebude však ekvivalentom kryptomeny s volatilným výmenným kurzom (to bolo známe od začiatku). Zdá sa, že plány nezahŕňajú ani otvorenie účtov centrálnej banky, ktoré by mohla používať verejnosť. Úloha komerčných bánk má zostať nezmenená, dodala. Za držbu CBDC by sa tiež neplatili žiadne úroky.

ECB však varovala pred hrozbou zo strany stablecoinov a „elektronických peňazí“, čo je termín, ktorým sa pravdepodobne označujú kryptomeny.

Stablecoiny, inštitúcie elektronických peňazí a ďalšie úzkoprsé bankové konštrukty, z ktorých niektoré sponzorujú veľké technologické spoločnosti s obrovskou zákazníckou základňou, sa úlohy bánk v ekonomike neobávajú. Nebankové organizácie nemajú žiadnu zjavnú motiváciu obmedzovať používanie svojich stablecoinov alebo služieb, ktoré ponúkajú, a používanie stablecoinov sa môže stať významným

– čítame.

CBDC, alebo väčšia kontrola?

ECB zverejnila aj video v ktorom vysvetľuje výhody digitálneho eura. Spomínajú sa v ňom „záruky finančnej stability, ako sú limity držby digitálnych eur“.

Nehovorí sa však o tom, že transakcie budú monitorované, kontrolované a prepojené s digitálnymi identitami. Orgány ECB tvrdia, že to tak nebude. Takúto víziu dokonca zosmiešňujú. Christine Lagardeová, ktorá stojí na čele banky, v roku 2023 povedala, že počuje obavy mnohých, ktorí sa obávajú, že „Veľký brat zrazu bude určovať, čo si kúpite, kedy si to kúpite a ako to má byť obmedzené“.

Hoci Lagardeová bagatelizuje potenciálny problém, musíme si uvedomiť, že diabol je v detailoch. V extrémnom totalitnom scenári by centrálna banka mohla získať väčšie právomoci napríklad pri obmedzovaní výdavkov. Mohla by vydávať digitálne eurá s dátumom exspirácie, čo by nútilo spotrebiteľov míňať rýchlejšie. Tým by sa však zvýšila popularita zlata a kryptomien ako platforiem na sporenie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár