Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé

Dlhoočakávaný upgrade Etherea na Proof-of-stake môže len prehĺbiť rozdiely medzi veľkými a malými investormi. 

od Rastislav Vasilišin

Newsletter news

Po dlhom období čakania konečne došlo k upgradu The Merge. Ethereum je roky druhým najväčším blockchainom, hneď za bitcoinom, s trhovou kapitalizáciou takmer 200 miliárd dolárov. Treba dodať, že prechod z mechanizmu z proof-of-work po proof-of-stake sa ešte žiadnemu veľkému blockchanu nepodarilo urobiť. 

Bez ohľadu na to, ako na Ethereum nahliadame, je dôležité uznať technologickú náročnosť takéhoto upgradu. Niektorí experti prirovnávajú The Merge k výmene motora lietadla počas letu s cestujúcimi. Inak povedané, ethereum riskoval nielen celé lietadlo, ale aj takmer 200 miliárd dolárov v obehu.  

Aké sú ale pozitívne aj negatívne stránky upgradu The Merge? Najskôr sa pozrime na argumenty nadšencov.

  1. The Merge zníži ethereom obrovské nároky na elektrickú energiu o viac ako 99%.
  2. Ethereum sa stáva decentralizovanejším, pretože ktokoľvek môže stakovať ETH namiesto toho, aby musel budovať veľké ťažobné farmy.
  3. Ročná emisia ETH sa výrazne zníži, podľa niektorých až o 90%.

Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé

Na druhej strane, jednou z najväčších obáv kritikov je, či bude proof-of-stake rovnako bezpečný ako proof-of-work a poukazujú na jeho tri základné problémy. 

  1. The Merge iba kopíruje súčasný fiat systém, v ktorom majú najväčší kontrolu nad celým systémom.
  2. Ethereum smeruje k ešte väčšej centralizácii a výrazne to ohrozí bezpečnosť siete.
  3. Ethereum bude omnoho zraniteľnejší voči cenzúre a štátu.

Samozrejme, nikto nevie predpovedať, čo presne prinesie  budúcnosť a len čas dá za pravdu jednej alebo druhej strane. Ako to zvyčajne býva, pravda nie je absolútna a väčšinou býva niekde v strede. 

Taktiež je dôležité poznamenať, že bitcoin a ethereum sa snažia o dva rozličné ciele. Kým bitcoin sa snaží priniesť na svet decentralizovaný monetárny systém, ethereum usiluje o vytvorenie decentralizovaného globálneho superpočítača. 

Inak povedané, technologická  architektúra každého z nich je odlišná, pretože sa snažia o úplne iný cieľ.  

Matúšov efekt

Akokoľvek sa na obidve strany pozeráme, faktom ostáva, že v prípade mechanizmu Proof-of-stake, najväčšie výnosy putujú do rúk tých, ktorí stakujú najviac.  Predstavme si to ako pyramídu, v ktorej najviac profitujú tí, ktorí sú na vrchole pyramídy na úkor všetkých dole. 

 Presne toto je Matúšov efekt. 

 Koncept Matúšovho efektu pochádza z Ježišovho podobenstva a evanjelia podľa Matúša 25:29: “Lebo každému, kto má, sa pri­dá a bude mať hoj­nosť. Ale kto ne­má, tomu sa odo­berie aj to, čo má.”  Ľudovo povedané, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. 

Matúšov efekt teda v rámci problematiky Proof-of-stake znamená, že investori na vrchole pyramídy budú profitovať stále viac. Na druhej strane, investori na nižšej úrovni pyramídy budú profitovať čoraz menej. Výsledkom bude, že sa rozdiely medzi veľkými a drobnými investormi budú neustále prehlbovať.  

V konečnom dôsledku je možné pripustiť aj to, že ethereum sa naozaj usiluje o napodobenie súčasného systému centrálneho bankovníctva a to v digitálnej podobe. Tým nám dáva na výber medzi dvoma systémami, centralizovaným a decentralizovaným. 

Rozhodnutie je na nás.  

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár