Estónske ministerstvo financií tvrdí, že neplánuje zakázať kryptomeny

Estónske ministerstvo financií v nedeľu 2. januára oznámilo, že pripravuje nový projekt o poskytovateľoch služieb virtuálnych aktív (VASP). Vo vyhlásení sa uvádza, že krajina nezakáže zákazníkom kryptomien vlastniť a obchodovať s digitálnymi aktívami, ale nové pravidlá pre VASP sa budú vzťahovať na poskytovateľov kryptomenových peňaženiek.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Strašidlo obmedzení

Vyhlásenie nadviazalo na informáciu, že pripravovaný zákon môže predstavovať hrozbu pre decentralizované financie (DeFi) a týkať sa portfólií, ktoré nemajú dostatočné zabezpečenie. Je to preto, že digitálne peňaženky, ktoré nie sú riadne chránené, kontrolované vládou, zaručujú svojim majiteľom úplný prístup k ich súkromným kľúčom.

Najnovšia legislatíva by v krajine účinne zakázala fungovanie peňaženiek „bez zvereneckých služieb“, ako aj decentralizovaných finančných produktov. V praxi teda vyčistia trh od portfólií digitálnych aktív typických pre tento trh.

Estónsko nezakázalo len #defi, ale zakázalo aj #bitcoin.
V Estónsku už nie je dovolené sťahovať si peňaženku a držať #bitcoin.

Vyššie uvedené správy vyvolali v celom prostredí kryptomien poriadny rozruch. Mnoho spoločností s digitálnymi aktívami je práve zaregistrovaných v tejto krajine. Ministerstvo financií včera zverejnilo špeciálnu informačnú stránku, na ktorej boli často kladené otázky súvisiace s celou záležitosťou.

Nové požiadavky

Podľa inštitúcie je nový návrh zákona iba reakciou Estónska na usmernenia pracovnej skupiny pre prevenciu prania špinavých peňazí (FATF) týkajúce sa regulácie VASP.

To znamená, že predpisy neobsahujú žiadne opatrenia, ktoré by zákazníkom zakazovali vlastniť virtuálne aktíva a obchodovať s nimi a v žiadnom prípade nevyžadujú, aby zákazníci zdieľali svoje súkromné ​​kľúče pre peňaženky.- čítame vo vyhlásení.

Zverejnená webová stránka uvádza, že Estónska finančná spravodajská jednotka (FIU), ktorá sa od roku 2017 zameriava na licencovanie VASP, je príliš liberálna, pokiaľ ide o licenčné požiadavky pre poskytovateľov kryptomenových služieb.

V roku 2020 FIU zrušila licencie pre viac ako 1000 krypto spoločností. Tvrdili, že s Estónskom nemajú spoločné záujmy. Nový zákon stanovuje, že subjekty VASP, ktoré chcú získať licenciu od Estónska, musia v krajine pôsobiť alebo s ňou „mať viditeľné spojenie“.

Nový zákon tiež stanovuje vyššie kapitálové požiadavky pre VASP. V závislosti od typu poskytovaných služieb budú tieto spoločnosti nútené mať minimálne základné imanie vo výške 141 tis. USD. Aktuálne minimum je 12-tisíc. eur alebo okolo 13 500 USD.

Majk Spirit NFT

Estónsko sa upokojuje

Vládna inštitúcia sa vo veci požiadavky zhromažďovania informácií o svojich zákazníkoch zo strany VASP bráni argumentom, že od roku 2020 tamojší zákon zakazuje otváranie virtuálnych účtov anonymným osobám. Okrem toho sa tieto požiadavky nevzťahujú priamo na držiteľov súkromných peňaženiek, ktoré neboli vytvorené prostredníctvom estónskeho VASP.

Jednotlivci môžu stále voľne používať nechránené peňaženky – upokojujú vládcovia.

Ministerstvo tvrdí, že nové nariadenia, keď sa používa termín VASP FATF, znamenajú subjekty, ako sú burzy kryptomien, emitenti a jednotlivé platformy uľahčujúce počiatočné ponuky mincí (ICO).

Smernice FATF uvádzajú, že aplikácie decentralizovaného financovania (DeFi) nie sú VASP, dodávajú však, že „tvorcovia, vlastníci a prevádzkovatelia alebo iní, ktorí si ponechajú kontrolu alebo dostatočný vplyv“ v opatreniach DeFi môžu spadať pod definíciu VASP FATF.

Vývojári, vlastníci alebo iní, ktorí majú z takýchto aplikácií finančný prospech, môžu byť tiež považovaní za povinné subjekty ako VASP – informuje ministerstvo.

Ministerstvo zdôrazňuje, že „žiadne služby nemajú byť zakázané“. Vládcovia ubezpečujú, že spoločnosti, ktoré „chcú poskytovať takéto služby v Estónsku“, sú jednoducho povinné dodržiavať pravidlá AML.

Návrh zákona musí teraz schváliť Sejm. Do platnosti vstúpi pravdepodobne v prvej polovici roku 2022.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár