Drogové kartely čoraz viac využívajú kryptomeny

od Simona

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu UNODC naznačil, že mexické a kolumbijské drogové kartely čoraz častejšie využívajú kryptomeny na svoju trestnú činnosť.

Drogy výmenou za bitcoiny?

Podľa nedávnej správy drogové kartely čoraz častejšie využívajú bitcoiny na nelegálne operácie. Medzi týmito organizáciami sú Jalisco New Generation Cartel a Sinaloa Cartel.

Agentúra vysvetlila, ako tieto gangy začleňujú kryptomeny do svojich systémov. Po prvé, príjmy z liekov sú rozdelené na malé časti, aby sa predišlo vládnej kontrole. Kartely potom s nimi nakupujú malé množstvá bitcoinov, čím „zakrývajú pôvod peňazí a umožňujú platby spolupracovníkom inde vo svete“.

Kartel Sinaloa, ktorý sa spomína v správe, je jedným z najväčších gangov pašujúcich drogy. Desaťročia ho viedol Joaquin „El Chapo“ Guzman, ktorý si teraz odpykáva doživotie vo federálnej väznici USA.

UNODC naznačuje, že mexické aj kolumbijské skupiny organizovaného zločinu „zvyšujú používanie virtuálnej meny kvôli anonymite a rýchlosti transakcií“. Stojí však za zmienku, že blockchain bitcoinu je úplne transparentný a všetky transakcie sú zaznamenané v digitálnej účtovnej knihe zúčtovania.

V dôsledku toho ich môže sledovať ktokoľvek s prístupom na internet. Povaha BTC z neho teda robí veľmi pochybný finančný nástroj pre zločincov.

Na druhej strane hotovosť zostáva najčastejšie využívanou platobnou metódou pri obchodovaní s drogami, prostitúcii a nákupe zbraní.

Mexiko môže považovať BTC za menu, rovnako ako to urobil El Salvador

Mexické burzy kryptomien spojené s kartelom Jalisco

Minulé leto objavila Mexická finančná spravodajská jednotka FIU 12 systémov obchodovania s kryptomenami, ktoré fungujú bez vládneho povolenia.

Po dôkladnom preskúmaní prípadu služby vzniesli podozrenie, že tieto obchodné miesta by mohli byť prepojené so zločineckými organizáciami vrátane drogového kartelu Jalisco Nueva Generación.

Nieto Castillo, šéf FIU povedal:

„Základnou problematikou bude analýza trhu s kryptomenami a jeho vzťahov so zločineckými skupinami. Zaráža ma skutočnosť, že veľa kryptomenových platforiem je registrovaných vo viacerých obciach v štáte Jalisco“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár