Dozorná rada pre finančnú stabilitu považuje reguláciu trhu s kryptomenami za prioritu

Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou včera zverejnila 124-stranovú správu o digitálnych aktívach. Dokument vznikol ako reakcia na príkaz amerického prezidenta Joea Bidena z 9. marca 2022 – „Zabezpečenie zodpovedného rozvoja digitálnych zdrojov“.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Dozorná rada pre finančnú stabilitu vydala novú správu o kryptomenách

Nová správa, ktorú zverejnili vládni regulátori a poradcovia, nazýva digitálne aktíva potenciálnym rizikom pre stabilitu finančného systému USA, ak by ich rozsah alebo prepojenie s tradičným finančným systémom rástlo bez dodržiavania „vhodnej regulácie“.

V septembri Biely dom vydal Komplexný rámec pre reguláciu a rozvoj kryptomien v Spojených štátoch. FSOC, založená v roku 2010 prijatím Dodd-Frank Act, sa zaoberala správou s názvom „Hrozby a predpisy týkajúce sa finančnej stability digitálnych aktív“.

„Vzhľadom na to, že väčšina kryptotokenov sú cenné papiere, mnohí krypto makléri obchodujú s cennými papiermi a musia sa do určitej miery zaregistrovať u Komisie pre cenné papiere.“

– predseda SEC Gary Gensler o správe.

Americké agentúry – vrátane Ministerstva financií USA, Komisie pre cenné papiere a burzy a Komisie pre komoditné futures – zintenzívnili svoje úsilie o reguláciu digitálnych aktív za posledný rok.

„Digitálne aktíva v posledných rokoch výrazne vzrástli,“ uviedla ministerka financií Janet Yellenová vo vyhlásení k správe. „Prilákali veľké množstvo kapitálu a záujmu od retailových aj inštitucionálnych investorov.“

„Zároveň sme zaznamenali veľmi výrazné otrasy a volatilitu na trhu s kryptomenami, najmä počas minulého roka,“ pokračovala. „Vzhľadom na potenciál pre tento druh nestálosti Rada vo februári označila digitálny obsah za jednu z kľúčových priorít tohto roka.“

V čase písania tohto článku je globálna trhová kapitalizácia kryptomien 981 miliárd USD, čo je o 55 % menej z 2,2 bilióna USD v októbri 2021.

kryptomeny

Kľúčové otázky uvedené v správe

Tento dokument identifikuje štyri kľúčové problémy:

  • Zvýšená volatilita v ekosystéme kryptomien vrátane nedostatočnej kontroly rizika
  • Ceny vyvolané špekuláciami a nie základnými prípadmi ekonomického použitia
  • Existencia kryptografických tokenov spojených so subjektmi s rizikovými obchodnými profilmi
  • Opakujúce sa výrazné poklesy

Správa tiež poukazuje na riziko centralizácie kľúčových projektov.

„Tento trh nie je taký decentralizovaný,“ povedal Gensler. „Teraz vidíme, že toto odvetvie je plné veľkých, koncentrovaných sprostredkovateľov.“

Gensler vo svojom vyhlásení tiež zopakoval svoj názor, že väčšina kryptomien sú cenné papiere.

„Nemôžeme dovoliť, aby tento trh podkopal naše širšie kapitálové trhy alebo ekonomiku,“ povedal.

Rada odporúča zvýšiť presadzovanie existujúcich zákonov a odstrániť regulačné medzery. Jej plány do budúcnosti zahŕňajú zvýšenie kapacít svojich členov na monitorovanie, dohľad a reguláciu kryptomenových aktivít. Okrem toho odporúča, aby sa prijala legislatíva, ktorá by finančným regulátorom poskytla moc nad trhom s digitálnymi aktívami, ktoré sa nepovažujú za cenné papiere. Zavedený zákon by teda dal právomoc vykonávať dohľad nad činnosťou všetkých subjektov súvisiacich s kryptomenami.

„Pracujeme na znížení rizík spojených s digitálnymi aktívami a zároveň si uvedomujeme potenciálne výhody. Chceme tiež zvýšiť porozumenie spoločnosti digitálnemu obsahu “

– hovorí Yellen.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár