Digitálne euro zabráni problémom, ktoré môžu spôsobiť súkromné platobné spoločnosti, hovorí Fabio Panetta

Digitálne euro by mohlo zabrániť mnohým problémom, ktoré spôsobujú súkromné platobné služby, tvrdí člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta.

od Martin Tkáč

Člen Výkonnej rady ECB hovorí o digitálnom eure

Európska centrálna banka je spokojná s legislatívnymi návrhmi Európskej komisie týkajúcimi sa digitálneho eura. Člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta povedal Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti, že tieto návrhy „stavajú Európu na čelo vyspelých ekonomík“, pokiaľ ide o vývoj digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), ktorá potenciálne vytláča súkromný sektor a s ním spojené riziká.

Európska komisia (EK) zverejnila svoje návrhy 28. júna. Panetta, kritik kryptomien, označil myšlienky EK týkajúce sa eurového CBDC za „novú paradigmu zachovania menovej suverenity“. Ten by Európanom poskytol trvalý prístup k verejnej platobnej možnosti bez ohľadu na to, či ide o hotovosť alebo digitálnu menu. Súkromné systémy elektronických platieb prirovnal k súkromným systémom posielania správ, kde sú používatelia nejakým spôsobom nútení využívať najpopulárnejšie modely a riešenia.

EK navrhla udeliť digitálnemu euru štatút zákonného platidla a zaviesť povinnosť akceptovať ho v platobnom procese.

Panetta tiež ocenil návrhy EK týkajúce sa ochrany súkromia digitálneho eura.

„Eurosystém by nemal možnosť prezerať osobné údaje používateľov digitálnej euromeny ani spájať akékoľvek informácie o platbách s jednotlivcami. Sprostredkovatelia by videli len informácie o používateľoch potrebné na implementáciu a zabezpečenie súladu s platnými pravidlami,“

– zdôraznil.

„Okrem toho by možnosť platiť offline zabezpečila súkromie podobné ako pri hotovosti, bez toho, aby platbu spracúval sprostredkovateľ alebo centrálna banka,“

– ďalej uviedol.

cbdc

Súkromné riešenia sú rizikom!

Zdôraznil, že „vydanie digitálneho eura predstavuje pre európsky finančný sektor príležitosť, nie riziko“. Dodal, že alternatívou k zavedeniu CBDC nie je zachovanie súčasného stavu. Na význame totiž získavajú riešenia od spoločností, ktoré môžu mať vplyv na ekonomiku. Ako príklad potenciálneho rizika uviedol napríklad stablecoin PayPal, PayPal USD.

„Súkromní poskytovatelia platobných služieb sa snažia získať podiel na trhu a nemajú motiváciu obmedzovať rozsah svojich služieb alebo ich robiť kompatibilnými s inými službami. V dôsledku toho by súkromná spoločnosť mohla dosiahnuť monopolné postavenie na trhu, ako sa to už stalo,“

– vysvetlil Panetta.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár