DCA – nástroj, ktorý výrazne uľahčí investovanie do BTC

od Martin Tkáč

Investovanie do kryptomien (a nielen do nich) je často spojené s komplikovanými stratégiami a analýzami. Je to naozaj tak? V tomto texte vám predstavíme jeden z najjednoduchších spôsobov investovania. Vďaka nej pochopíte, že investovanie do digitálnych mien je oveľa jednoduchšie, ako ste si doteraz mysleli.

 

 

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Obsah

Je investovanie ťažké?

V časoch vysokej globálnej inflácie sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o akciový trh. Dôvodom je samozrejme snaha zachovať hodnotu svojich úspor a vytvárať dodatočné zisky. Bohužiaľ, väčšina začínajúcich investorov narazí hneď na začiatku na prvý problém, nevedia, ako začať.

A nielen to, je tu aj ďalší problém: akú investičnú stratégiu zvoliť.

Záležitosti, aj keď sa to zdá, neuľahčujú internetové fóra ani odborníci, ktorí hovoria na sociálnych sieťach alebo v televíznych programoch.

Ako teda začať nakupovať kryptomeny za takýchto podmienok? Ako sa nestratiť v množstve rád? Možno ste zvolili najjednoduchšiu možnú stratégiu?

Najjednoduchšia investičná stratégia

Predtým, ako vám vysvetlíme, o akom štýle burzy hovoríme, musíte poznať špecifiká takmer každého trhu, od drahých kovov, cez akcie, až po kryptomeny. Väčšina aktív sa pohybuje na grafe v cykloch, tieto pozostávajú (zjednodušene povedané) z medvedích (pokles ceny) a býčich (zvyšovania cien). Veľkým úspechom na trhu je teda zachytiť tieto cykly a začať nakupovať aktíva v správnom časovom období (bližšie ku koncu medvedieho trhu) a následne ich počas boomu predávať.

Aký je najjednoduchší spôsob, ako spoznať medvedí trh? Prakticky na náladách účastníkov trhu. Historicky najlepšie je nakupovať BTC vtedy, keď každý predpovedá „smrť bitcoinu“.

Nakupujte pravidelne

Keď „chytíme“ dno medvedieho trhu, alebo aspoň jeho blízkeho okolia, môžeme spustiť proces vstupu na daný trh. Ako to spraviť? Investujete hneď všetok kapitál určený na investíciu? Toto je jedna z metód. My však máme inú predstavu.

Ide o stratégiu Dollar-Cost Averaging (DCA).

Ako už názov napovedá, spočíva jednoducho v kúpe daného aktíva „na splátky“, čím sa cena jeho nákupu spriemeruje.
Prečo je lepšie využiť DCA a nenakúpiť hneď aktíva so všetkými našimi prostriedkami? Vďaka spriemerovaniu ceny minimalizujeme riziko, je to jednoducho bezpečnejšie.

Investovaním na splátky znižujeme všetky riziká spojené so zlým načasovaním, teda príliš rýchlym vstupom na trh (cena môže napríklad klesnúť o solídnych niekoľko percent).

Efektívnosť tejto stratégie na trhu BTC si môžete sami analyzovať na základe cenového grafu. Napríklad investovaním 100 $ týždenne by sme mohli zarobiť až 486 % za posledné 3 roky. Celkovo sme preinvestovali niekoľko tisíc USD, no po 36 mesiacoch by sme mali cca 100 000 USD.

Je vhodné dodať, že stratégiu DCA nevyužívajú len nováčikovia, ale aj známi investori ako Warren Buffet. Toto je asi najlepšie prirovnanie, že to, čo sme popísali vyššie, funguje.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár