Coinbase plánuje kúpiť FTX Europe

Ukázalo sa, že Coinbase chcela získať európsku dcérsku spoločnosť FTX. Médiá to interpretujú ako dôkaz rastúceho významu kryptomenových derivátov. Prečo? Už sme to vysvetlili!

od Martin Tkáč

Spoločnosť Coinbase zvažovala akvizíciu spoločnosti FTX Europe

Z dokumentov, ku ktorým získal prístup portál Fortune, vyplýva, že Coinbase zvažovala akvizíciu dcérskej spoločnosti FTX v Európe. Išlo teda o kúpu burzy s licenciou na Cypre. Americká spoločnosť musela mať o transakciu veľký záujem, keďže ju oslovila dvakrát: hneď po bankrote FTX v USA a v septembri tohto roka.

Záujem Coinbase o FTX Europe poukazuje na rastúci význam derivátov v jej globálnom obchodnom pláne, deje sa tak vzhľadom na klesajúce objemy obchodovania na spotovom trhu počas krízy

– komentoval Fortune.

Ako však vieme z rokovaní o FTX Europe nakoniec nič nebolo.

Článok ďalej poukazuje na to, že nástroje založené na kryptomenách v súčasnosti tvoria významnú časť trhu obchodovania s kryptomenami. Hovoríme až o šesťnásobku objemu spotového obchodovania, t. j. striktne založeného na BTC alebo ETH. Aspoň taký je záver údajov spoločnosti Kaiko Research za 2. štvrťrok 2023.

Všimnite si, že FTX Europe, kúpená v roku 2021 za 376 miliónov USD, bola pred krachom FTX jedinou platformou v Európe, ktorá ponúkala deriváty kryptomien nazývané perpetual futures.

Fortune uvádza finančné údaje FTX Europe z ktorých vyplýva, že platforma až do kolapsu svojej materskej spoločnosti naďalej priťahovala desiatky tisíc používateľov. Investorov môže k jej kúpe povzbudiť vlastníctvo európskej licencie na obchodovanie s derivátmi.

Coinbase nebola jediná, ktorá uvažovala o kúpe európskej časti FTX. Chceli tak urobiť aj spoločnosti Trek Labs alebo Crypto.com.

Ďalšie dôvody geografickej diverzifikácie

Spoločnosť Coinbase môže mať o európsky trh záujem aj z iného dôvodu. Regulačná situácia v USA je stále neistá. Európska únia zároveň už odhlasovala MiCA, balík regulácií, ktorý mnohé veci objasňuje týkajúce sa kryptomien.

Spoločnosť Coinbase pred časom potvrdila svoje plány expandovať mimo USA. Spoločnosť bola svojím spôsobom nútená ísť mimo USA, keďže ju v domovskej krajine zažalovala Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), okrem iného za to, že umožnila obchodovanie s neregistrovanými cennými papiermi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár