Čo znamená inverzná výnosová krivka v USA pre kurz bitcoinu?

Federálny rezervný systém v USA v posledných 15 mesiacoch agresívne zvyšoval úrokové sadzby s cieľom bojovať proti inflácii. V dôsledku toho od októbra 2022 zažívame tzv. invertovanú výnosovú krivku. Čo to znamená? Že výnosy krátkodobých amerických štátnych dlhopisov sú vyššie ako výnosy dlhodobých dlhopisov.

od Martin Tkáč

V nasledujúcom grafe je znázornená história tohto makroekonomického ukazovateľa. Zakaždým, keď modrá (10-ročný – 2 roky) a zelená čiara (10-ročný – 3 mesiace) klesli pod nulu, vypukla recesia (sivé oblasti).


Inverzná výnosová krivka?

Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sú zvyčajne vyššie ako výnosy 2-ročných dlhopisov. Dáva to zmysel, pretože pri 10-ročných štátnych dlhopisoch musíte na svoje peniaze čakať dlhšie. Ste preto viac vystavení riziku a môžete prísť o iné investičné príležitosti.

Výnosová krivka sa zvyčajne invertuje, keď sa vyskytnú problémy v ekonomike, napríklad príliš vysoká inflácia. V takom prípade Federálny rezervný systém zvyšuje úrokové sadzby. Fed často ponecháva úrokové sadzby na príliš vysokej úrovni príliš dlho, čo spôsobuje, že ekonomika sa spomalí viac, ako sa pôvodne očakávalo.

Inverzná výnosová krivka v podstate nemusí nevyhnutne predznamenávať recesiu, ale skôr budúcu politiku Federálneho rezervného systému. Fed stanovuje sadzbu federálnych fondov, čo je úroková sadzba, za ktorú si banky môžu požičiavať vo veľmi krátkom období.

Týmto spôsobom kontroluje úrokové sadzby v najkratšom období, ale má menší vplyv na dvojročné a desaťročné štátne dlhopisy. Výnos 2-ročných štátnych dlhopisov totiž odráža priemernú úrokovú sadzbu, ktorú trh očakáva v nasledujúcich dvoch rokoch.

Inflácia

Čo to znamená pre bitcoin?

V súčasnosti je úroková sadzba 2-ročného štátneho dlhopisu USA na úrovni ~4,75 %. Trh preto očakáva, že sadzba Fed Funds Rate (úroková sadzba v USA) zostane v priemere na tejto úrovni počas nasledujúcich dvoch rokov. V prípade 10-ročného štátneho dlhopisu je výnos v súčasnosti na úrovni 3,85 %.

V dôsledku toho trh predpovedá aj infláciu, keďže Federálny rezervný systém vo všeobecnosti znižuje úrokové sadzby len vtedy, keď inflácia klesá. Jediným iným dôvodom na zníženie úrokových sadzieb by bola recesia.

V tomto ohľade teda inverzná výnosová krivka nemusí nevyhnutne predpovedať recesiu, ale skôr to, že Federálny rezervný systém v budúcnosti zníži úrokové sadzby. Zároveň by, samozrejme, spomaľovanie ekonomiky v kombinácii s príliš prísnym prístupom americkej centrálnej banky mohlo vyvolať krízu.

Inverzná výnosová krivka preto neznamená, že by sme mali okamžite predať všetky svoje bitcoiny. Je to skôr signál, že by bolo rozumné zaujať o niečo defenzívnejšiu pozíciu. Koniec koncov, na finančných trhoch neexistuje nič také ako istota.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár