Čínska ľudová banka vyzýva na globálnu reguláciu trhu s kryptomenami. Je to príležitosť alebo hrozba?

Čínska centrálna banka vyzýva vlády všetkých krajín, aby spoločne regulovali trh s kryptomenami. Keď to žiada inštitúcia krajiny, ktorá digitálne aktíva de facto zakázala, možno mať obavy o budúcnosť bitcoinu.

od Martin Tkáč

Čínska ľudová banka chce reguláciu

Čínska ľudová banka sa zaoberala otázkami týkajúcimi sa regulácie kryptomien a decentralizovaných financií (DeFi). Urobila tak vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite. Dokument obsahoval výzvu vládam ostatných krajín. Centrálna banka ríše stredu vyzýva na globálne úsilie o zavedenie regulácie kryptomien.

Orgány banky venovali kryptomenám vo svojej novej správe samostatnú časť (stalo sa tak prvýkrát v histórii inštitúcie), pričom zdôraznili potrebu regulácie tohto odvetvia, a to prostredníctvom spoločného úsilia rôznych krajín. Ak globálne orgány nebudú spolupracovať, blockchainové spoločnosti budú podľa úradníkov vykonávať „regulačnú arbitráž“. Inými slovami, budú registrovať svoje subjekty v tých krajinách, ktoré im ponúkajú lepšie podmienky na rozvoj.

Z dokumentu, ktorý bol zverejnený 22. decembra, vyplýva, že trh s kryptomenami predstavuje 1 % globálneho finančného systému a má obmedzené väzby na tradičné financie.

V správe sa uvádza niekoľko potenciálnych rizík vyplývajúcich z tejto regulačnej arbitráže. Podľa úradníkov by mohla viesť k manipulácii s trhom a ohroziť bezpečnosť finančných prostriedkov zákazníkov spoločností. V tejto súvislosti sa výslovne spomína kolaps ekosystému Terra a burzy FTX v roku 2022.

Je to všetko dôvod na obavy?

Otázka v tomto titulku je kľúčová. Na jednej strane regulačná arbitráž dnes pomáha spoločnostiam utekať z regiónov, kde sa zavádzajú pre ne nevýhodné regulácie, a rozvíjať svoje podnikanie v krajinách, kde je regulácia jednoducho lepšia. Ak by v každej krajine sveta platili rovnaké právne ustanovenia pre kryptomeny (čo sa zdá, povedzme si to na rovinu, nereálne), potom by bolo jednoduchšie potlačiť celý rozvoj trhu alebo ho podriadiť záujmom vybranej skupiny krajín alebo jednej veľmoci. Preto je otázne, či by napríklad USA súhlasili s nápadom Číny.

V roku 2021 pekinská centrálna banka oficiálne oznámila, že chce obmedziť prijatie kryptomien v pevninskej Číne. Napriek zákazu, ktorý sa týkal prakticky všetkých transakcií s kryptomenami a mincami, zostal tento región hlavným centrom ťažby bitcoinov. Okrem toho Hongkong liberalizuje svoju politiku voči obchodovaniu s digitálnymi aktívami, čo vyvoláva nádej, že Čína bude nasledovať jeho príklad.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár