Čína chce zaviesť systém sociálneho hodnotenia v metaverse

Čína chce vo virtuálnych svetoch zaviesť systém sociálneho hodnotenia, ktorý už funguje v „reálnom svete“. Informáciu priniesol portál POLITICO. Za iniciatívou údajne stojí štátna telekomunikačná spoločnosť China Mobile, ktorá navrhla vytvoriť digitálny preukaz totožnosti pre všetkých používateľov metaverse.

od Martin Tkáč

Aj metaverse musí byť pod kontrolou!

Návrh spoločnosti China Mobile má vychádzať z predpokladu, že je potrebné „udržať poriadok a bezpečnosť“ v metaverse. Digitálne ID, bude prepojené s množstvom osobných údajov, vďaka čomu bude možné identifikovať osobu, ktorá sa skrýva za daným avatarom. Okrem iného budú môcť správcovia zistiť, akú prácu daný používateľ vykonáva. Spoločnosť navrhuje, aby sa takéto údaje trvalo uchovávali a sprístupňovali úradom.

Napríklad – v dôsledku implementácie systému – používateľa, ktorý narúša spoločenský poriadok v metaverse – napríklad „rozsieva fámy a vytvára chaos“ – bude môcť polícia potrestať. V praxi sa to pravdepodobne týka pokusov o využívanie metaverse na šírenie falošných správ o politike alebo sociálnych otázkach. To zase ukazuje, že Peking berie virtuálne svety veľmi vážne a považuje ich za „nový internet“.

Návrh v istom zmysle odráža čínsky systém sociálneho hodnotenia, ktorého cieľom je „napraviť“ správanie, ktoré je pre spoločnosť (a v praxi pre úrady) nežiaduce. Tento systém pomáha hodnotiť a klasifikovať občanov na základe rôznych ukazovateľov. Nízke skóre môže jednotlivcovi brániť v každodennom živote, napríklad mu zabrániť vziať si pôžičku alebo kúpiť letenku. V roku 2019 agentúra Associated Press uviedla, že v roku 2018 úrady zablokovali ľuďom s nízkym skóre nákup leteniek 17,5 milióna krát. Až 5,5 milióna krát bolo neprispôsobivým občanom znemožnené kúpiť si lístky na vlak.

Metaverse

Budúci štandard pre metaverse?

Spoločnosť China Mobile 5. júla predstavila svoje návrhy v rámci diskusie s cieľovou skupinou pre metaverse, ktorú zriadila agentúra OSN pre komunikačné technológie, Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU).

Uvedená cieľová skupina sa opäť stretne v októbri. Očakáva sa, že potom bude hlasovať o návrhoch spoločnosti China Mobile. Ak budú prijaté, mohli by výrazne ovplyvniť telekomunikačné a technologické spoločnosti. Cieľom skupiny je totiž vyvinúť nové globálne normy pre metaverse.

Podľa účastníka, ktorý sa vyjadril pre POLITICO, čínske spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú na fókusovej skupine, údajne predkladajú oveľa viac návrhov týkajúcich sa metaverse ako hráči zo Spojených štátov alebo Európy. Čína sa „snaží hrať dlhodobú hru“ a chce, aby sa jej návrhy stali štandardom pre metaverse.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár