Európska únia sa pozrie na metaverse

od Martin Tkáč

Newsletter news

„Budeme pokračovať v skúmaní nových digitálnych príležitostí a trendov, ako je metaverse,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v otvorenom liste, ktorý sprevádzal jej výročný prejav o stave Európskej únie (EÚ).

Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, načrtol v príspevku na LinkedIn tri kľúčové aspekty propagácie takýchto virtuálnych svetov. Ako vidíte, orgány EÚ sa o metaverse začínajú zaujímať.

EÚ sa bližšie pozerá na metaverse

Breton v prvom rade zdôrazňoval ľudskú zložku, pretože sa domnieva, že metaverse by mala byť zameraná na hodnoty, ktoré sú Európe blízke.

Toto nové virtuálne prostredie musí od samého začiatku obsahovať európske hodnoty. Ľudia by sa vo virtuálnom svete mali cítiť rovnako bezpečne ako v skutočnom svete

– napísal Breton.

Poukázal tiež na zákon EÚ o digitálnych službách a zákon o digitálnych trhoch a uviedol, že EÚ už má „silné a perspektívne regulačné nástroje pre digitálny priestor“.

Namiesto vstupu do neregulovaného sveta chaosu sa užívatelia metaverse stanú súčasťou bezpečného priestoru a spoločným úsilím sa budú rozvíjať štandardy

– zdôraznil.

Očakáva sa však, že EÚ sa zameria aj na vývoj dodatočných noriem, ktoré sa budú uplatňovať v metaverse.

Po druhé, ako zdôraznil, schopnosť Európy ovplyvňovať virtuálne svety bude závisieť aj od jej schopnosti vyvíjať špičkové technológie. Breton verí, že kvalifikovaní pracovníci a vedci sú pre Európu silným prínosom.

Ekosystém sa už rozvíja v celej Európe: v Taliansku, Lotyšsku, Francúzsku, Nemecku, Fínsku a ďalších krajinách

– zdôraznil.

Dodajme, že orgány EÚ už v stredu vytvorili Priemyselnú koalíciu virtuálnej a rozšírenej reality so 40 spoločnosťami, ktorá sa zameriava na otázky súvisiace s metavesmírmi.

Metaverse, pokračoval, tiež zvýši tlak na komunikačnú infraštruktúru potrebnú na umožnenie nových riešení, ako sú nové platobné systémy alebo formy identifikácie.

Množstvo údajov vymieňaných – a zhromažďovaných – pomocou týchto technológií bude väčšie ako kedykoľvek predtým

– napísal Breton.

Poukázal aj na vyhrážky. Ako dodal, výmena údajov sa môže odraziť „v poklese v príjmoch a chuti investovať s cieľom posilniť infraštruktúry a urobiť ich odolnými“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár