Ceny plynu v sieti Ethereum sú najnižšie za viac ako pol roka

od Simona

Nové údaje ukazujú, že od začiatku roka priemerná cena plynu v sieti ethereum prudko klesla. Poplatky za plyn ethereum už klesli na najnižšiu úroveň od augusta 2021.

Poplatky za sieť Ethereum sú čoraz nižšie

Poplatky za plyn za transakciu uskutočnenú na blockchaine ethereum klesli na najnižšiu úroveň od augusta 2021. Podľa údajov z Coinmetrics, poskytnutých platformou CryptoRank boli priemerné sedemdňové transakčné náklady v sieti ethereum k 9. marcu iba 11,14 USD.

Ide teda o sumu podobnú tej z polovice minulého roka. Potom plyn v blockchaine začal dramaticky stúpať na 55 dolárov, t. j. sumu, ktorú zaň zaplatili na konci roka 2021.

V čase písania tohto článku sa zdá, že preťaženie siete je minimálne, pričom údaje etherscan odhadujú poplatky za plyn na približne 30 Gwei 1,53 USD za predplatenie nízkych prenosových rýchlostí na porovnanie: 1,64 USD za rýchle potvrdenie obchodu.

Údaje Ycharts tiež ukazujú, že priemerná cena plynu od začiatku roka prudko klesla, z 218 Gwei 10. januára na včerajších 40,82 Gwei.

Dôvod poklesu cien

Vzhľadom na dynamicky sa rozvíjajúci sektor NFT a decentralizovaného financovania DeFi na báze etherea v roku 2021 bola sieť ETH v posledných mesiacoch značne zaťažená. V dôsledku toho sa zvýšili sieťové poplatky, čo sa nepáčilo investorom a používateľom blockchainu.

Zdá sa však, že nižšie preťaženie a nižšie poplatky súvisia s menším záujmom o transakcie NFT a DeFi. Posledný uvedený jav bol pozorovaný začiatkom tohto roka.

Pokiaľ ide o posledných 30 dní, údaje DappRadar ukazujú, že 9 z 10 najlepších trhov ethereum zaznamenalo pokles objemu obchodov, pričom LooksRare a OpenSea stratili 78,27 % a 34,75 %. Ďalšie významné straty zaznamenali SuperRare a Rarible 73,29 %, resp. 80,65 %.

DeFi na báze etherea tiež trpí týmto javom. Až 8 z 10 najväčších projektov na tomto trhu zaznamenalo za posledný mesiac výrazné prepady z hľadiska celkovej blokovanej hodnoty TVL.

Všimnite si, že tvorcovia etherea vytrvalo pracujú na reforme siete, ktorá má neustále znižovať poplatky.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár