Bitcoin vs Monero – Ktorú kryptomenu majú hackeri radšej?

od Martin Tkáč

Hackeri čoraz viac volia kryptomenu Monero (XMR) zameranú na ochranu súkromia pred bitcoinom, pretože ten je možné ľahko sledovať. Pri použití mince na ochranu osobných údajov však môžu naraziť na problémy s likviditou.

Monero vs bitcoin

Bitcoin je už roky dokonalou kryptomenou pre hackerov uskutočňujúcich útoky ransomvéru. Napriek tomu sa objavili obavy, že by sa to dalo sledovať.

Je to výsledok nedávnej operácie FBI, ktorá úspešne narušila peňaženku kryptomeny vlastnenú hackermi Colonial Pipeline. Agentom zapojeným do operácie sa podarilo vypátrať finančné prostriedky vyplatené ako výkupné v bitcoinovom blockchaine a získať ich späť.

Monero je kryptomena, ktorá má svoj vlastný blockchain. A čo viac, umožňuje vám skryť prakticky všetky podrobnosti transakcie. Uskutočnením transakcie s XMR môžete skryť totožnosť odosielateľa a príjemcu, ako aj sumu prevodu.

Vďaka svojej anonymite umožňuje monero počítačovým zločincom väčšiu flexibilitu v porovnaní s určitými mechanizmami BTC.

Monero skrýva adresu peňaženky, sumu transakcie a to, kto bol protistranou, čo je presne to, čo hackeri chcú.

Povedal Fred Thiel, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Ultimaco, vedúcej krypto spoločnosti.

Nevýhody Monera v porovnaní s bitcoinom

Vďaka bitcoinu môžu hackeri získať podvodné výkupné, pretože toto aktívum je uvedené na väčšine búrz. Monero však predstavuje pre zločincov rôzne výzvy v oblasti likvidity.

Táto kryptomena nie je taká likvidná ako iné digitálne aktíva, pretože väčšina regulovaných búrz ju kvôli regulačným obavám neuvádza.

Bitcoin celkovo zostáva hackermi obľúbenou kryptomenou aj napriek svojim nedostatkom. Sledovanie bitcoinu je jednoduché, pretože jeho blockchain zobrazuje sumy transakcií a adresy odosielateľov a príjemcov.

Schopnosť kryptomien podporovať trestnú činnosť sa často uvádza ako jeden z dôvodov, prečo kritici požadujú reguláciu tohto odvetvia.

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár