CBDC v Iráne: predpilotná fáza sa skončila úspechom

Spustenie digitálneho riálu iránskej vlády naberá na obrátkach.

od Rastislav Vasilišin

Irán, ako ďalšia významná regionálna veľmoc, je pripravená na celonárodné spustenie CBDC.

Podľa Iránskej centrálnejj banky (CBI), predpilotná fáza projektu CBDC prebehla bez akýchkoľvek problémov a predpilotná fáza vývoja CBDC sa v Iráne blíži ku koncu.

Ako uviedol šéf CBI pre platobné systémy, Mohammad Reza Mani Yekta::  „Predpilotná fáza sa skončila úspešne a priniesla cenné poznatky. Projekt bude čoskoro spustený v ďalších ekosystémoch a bude ho využívať viac užívateľov“. 

Aj keď začiatky pilotného projektu CBDC v Iráne sa datujú od roku 2017, CBI začala uvažovať o jeho spustení až v januári minulého roka.

Do projektu CBDC sú už zapojené banky

Podľa Mani Yektu sa digitálny riál bude riadiť rovnakými predpismi ako bankovky riálu a nové CBDC budú distribuované jednotlivcom a bankám.

Tak, ako tomu bolo v prípade CBDC v ostatných krajinách, aj iránsky digitálny riál bude kopírovať blockchainovú technológiu bitcoinu.

Samozrejme s jedným významným rozdielom.

Celá sieť bude centrálne riadená iránskou vládou.

Do projektu je už pripravených zapojiť sa 10 iránskych bánk. Niektoré z nich sa dokonca zúčastnili na experimentálnej fáze. Patria medzi ne Bank Melli, Bank Mellat a Bank Tejarat.

CBI tiež prikázala bankám a všetkým finančným inštitúciám, aby zaviedli potrebné opatrenia pre ponuku elektronickej peňaženky. Je to preto, aby mohli v budúcnosti používať digitálny riál.

Mani Yekta pripomenul, že CBI zvažuje rozšírenie rozsahu pilotného projektu CBDC aj na ostatné banky, ale v žiadnom prípade nechce jeho zavedenie urýchliť.

Spustenie je súčasťou širšej geopolitickej stratégie

Úspešné spustenie projektu CBDC v Iráne bolo ohlásené práve v čase návštevy Elvíry Nabiullinovej, guvernérky Ruskej centrálnej banky, v Iráne. V najbližších dňoch je naplánované oficiálne stretnutie medzi iránskymi orgánmi a šéfkou Ruskej banky.

Je dôležité pripomenúť, že začiatkom minulého roka Irán požiadal krajiny BRICS o členstvo v klube.

Irán, ako krajina s druhými najväčšími rezervami zemného plynu, sa popri Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike stane čoskoro novým členom zoskupenia.

BRICS krajiny sa netaja tým, že spoločne vyvíjajú stablecoin krytý zlatom a Irán by sa k nim mal taktiež pripojiť.

Všetky kroky krajín BRICS jednoznačne smerujú k postupnému opusteniu petro-dolárového finačného systému a zavedenie meny, ktorá by bola krytá komoditami.

Iránsky digitálny riál je len súčasťou omnoho väčšieho projektu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár