Bude rodina Sama Bankmana-Frieda svedčiť na súde?

Právnici neúspešnej burzy FTX chcú vypočuť členov rodiny Sama Bankmana-Frieda (SBF).

od Simona

Newsletter news

Postaví sa rodina Sama Bankmana-Frieda pred súd?

Právnici FTX požiadali sudcu, či môžu vypočuť rodinu bývalého generálneho riaditeľa burzy. Ide o jej celkový majetok a osobný majetok jednotlivých členov rodiny.

„Najbližší príbuzní Sama Bankmana-Frieda a skupina manažérov FTX sú stále v centre pozornosti médií. Spoločnosť stále hľadá aktíva, ktoré môžu pomôcť vyplatiť veriteľov spoločnosti,“

-uviedla agentúra Bloomberg.

Poradcovia a právnici FTX zaujali agresívny prístup, aby získali čo najviac z chýbajúcich miliárd dolárov, ktoré dlhujú veriteľom a klientom.

Rodičia SBF, Joseph Bankman a Barbara Fried, sú vysoko na zozname ľudí, s ktorými by spoločnosť chcela urobiť rozhovor.

Profesor práva na Stanford Law School Joseph Bankman poskytoval zamestnancom FTX daňové poradenstvo a pomáhal s náborom zamestnancov.

Na druhej strane Samova matka Barbara Fried bola tiež údajne zapojená do aktivít spoločnosti. Podrobnosti o tom, čo robila, však neboli uvedené.

Sudca John Dorsey musí žiadosť o vypočutie rodinných príslušníkov schváliť. Až potom budú môcť právnici FTX predvolať rodinu Bankman-Fried na súd.

FTX

Kontakty s politikmi

Gabriel Bankman-Fried, Samov brat, založil lobistickú organizáciu, ktorá viedla rozhovory s členmi Kongresu USA. Neďaleko Kapitolu je naň zaregistrovaný miliónový majetok.

Sam Bankman-Fried sa v roku 2022 stretol s vysokými predstaviteľmi Bieleho domu najmenej štyrikrát. Naposledy to bolo dva mesiace pred kolapsom jeho akciového trhu.

Zakladateľ FTX tiež minul milióny dolárov na politické dary, z ktorých väčšina išla demokratom. Bol druhým najväčším individuálnym darcom skupiny z hľadiska príspevkov. Samotný Joe Biden, keď kandidoval na prezidenta, prispel 5,2 milióna dolárov. Celkovo minul na poplatkoch za kampane jednotlivých kandidátov do Kongresu 40 miliónov dolárov.

26. januára bol zverejnený aj dokument obsahujúci zoznam spoločností, ktoré stratili v dôsledku krachu FTX. Zoznam veriteľov zahŕňa technologických gigantov Apple, Amazon, Google, Microsoft a Samsung. Okrem toho existuje až 9 693 985 veriteľov (jednotlivcov a subjektov, ako sú spoločnosti, centrálne banky a vlády). Viac sme o tom písali tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár