BlackRock vytvoril blockchain ETF

od Martin Tkáč

BlackRock, najväčšia svetová inštitúcia pre správu aktív, spustila blockchain ETF, ktorý klientom poskytuje väčšiu expozíciu voči kryptomenám a spoločnostiam súvisiacim s blockchainom.

BlackRock a blockchain ETF

BlackRock oficiálne spustil ETF zameraný na blockchainový trh, ktorý investorom poskytuje expozíciu v odvetví kryptomien bez potreby priamo vlastniť digitálne aktíva.

V stredu najväčší svetový správca aktív, ktorý má v súčasnosti hodnotu okolo 10 biliónov dolárov, pridal do svojho produktového radu iShares Blockchain a Tech ETF (IBLC).

ETF v hodnote 4,7 milióna dolárov priamo nevlastní kryptomeny ani digitálne aktíva, ale namiesto toho sleduje celý rad akcií nadnárodných spoločností zapojených do tohto odvetvia. Pozostáva zo 41 samostatných položiek, z ktorých najväčšia samostatná peňaženka súvisí s americkou kryptomenovou burzou Coinbase (11,45 % hodnoty fondu).

Okrem toho existujú expozície voči bitcoinovým ťažobným spoločnostiam, Marathon Digital Holdings (11,19 %) a Riot Blockchain Inc. (10,41 % všetkých akcií).

Blockchain zatiaľ nie je ocenený

S uvedením nového ETF vydala spoločnosť BlackRock správu, v ktorej načrtáva tri hlavné oblasti trhu, ktoré v súčasnosti prechádzajú neustálymi zmenami.

Dokument podrobne popisuje, ako BlackRock vníma blockchainový trh. Odborníci zistili, že zatiaľ čo najväčšie zameranie pri digitálnych aktívach je na cenu a volatilitu kryptomien, skutočná hodnota blockchainu sa ešte musí plne realizovať.

Veríme, že širšie možnosti využitie technológie blockchain na platby, zmluvy a všeobecne chápanú spotrebu ešte neboli docenené. – bolo to napísané.

Článok tiež zdôrazňuje prijatie digitálnych mien centrálnej banky (CBDC), pričom poznamenáva, že v súčasnosti túto technológiu skúma 87 krajín po celom svete. Je známe, že Čína je lídrom v tejto oblasti a tento rok sa k nej pripojí Rusko.

ETF kryptomeny získavajú na popularite medzi inštitucionálnymi investormi ako spôsob, ako získať expozíciu v odvetví blockchain.

Diskusie o vzostupe spotového BTC ETF sa obnovili po tom, čo nedávny prieskum Nasdaq odhalil, že 72 % z 500 opýtaných finančných poradcov by s väčšou pravdepodobnosťou investovalo finančné prostriedky klientov do tohto typu fondu ako do fondu futures na bitcoiny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár