BlackRock: príležitosť alebo hrozba pre bitcoin?

Bude spoločnosť BlackRock manipulovať s cenou bitcoinu? Túto otázku si kladú mnohí investori. Môže to byť varovanie pred dnešným nákupom bitcoinu?. V tomto texte sa budeme zaoberať tým, či takáto obava existuje.

od Martin Tkáč

Spoločnosť BlackRock sa snaží o ETF BTC

Spoločnosť BlackRock je najväčším správcom aktív na svete. Už niekoľko mesiacov sa usiluje o zriadenie spotového ETF na bitcoin. Táto správa potešila veľkú časť trhu. Existujú však aj obavy, že neskôr bude tento gigant prostredníctvom svojho fondu manipulovať s cenou BTC – buď nákupom, alebo predajom veľkého množstva mince. Je sa čoho obávať?

Po prvé, je dôležité si uvedomiť, že aktíva v hodnote približne 10 biliónov USD, ktoré BlackRock spravuje, v skutočnosti nie sú jeho vlastné fondy. Sú to peniaze klientov. Aby mohol tento gigant fungovať legálne, bude musieť nakúpiť a držať v rezerve toľko bitcoinových jednotiek, koľko chce ponúknuť svojim klientom. Na rozdiel od toho, čo si možno niektorí myslia, spoločnosť BlackRock teda nebude mať k dispozícii desiatky alebo stovky tisíc bitcoinov, ktoré by mohla kedykoľvek odpredať a následne odkúpiť, aby manipulovala trhom.

Stojí tiež za to pochopiť, aký je obchodný model spoločnosti. Účtuje si ročný poplatok z celkovej sumy, ktorú drží pre svojich klientov. To nám zasa veľa napovie. Spoločnosť BlackRock nebude mať osobitný záujem snažiť sa znížiť cenu bitcoinu. V skutočnosti je to práve naopak: čím drahší bude BTC v budúcnosti, tým viac bude môcť BlackRock získať z poplatkov za správu majetku klientov.

Vyvráťme však aj ďalšie konšpiračné teórie. Predstavme si, že BlackRock má aj ďalšiu skrytú agendu. Po dohode s americkou vládou alebo Federálnym rezervným systémom možno chce poškodiť trh s kryptomenami, a preto sa snaží vytvoriť „papierový bitcoin“. To všetko s cieľom manipulovať s cenou BTC. V podstate by to pripomínalo konanie finančných inštitúcií, ktoré niečo podobné už dlho robia s cenou zlata.

Problémom zlata je, že je fyzické, čo ho robí veľmi drahým a veľmi nepraktickým na prepravu. Veľkú časť zlata dnes držia finančné inštitúcie, ktoré vydávajú veľké množstvo „papierového zlata“, ktoré sa následne používa na manipuláciu s cenou zlata – čítaj: na jej znižovanie.

Pointa je aj v tom, že spoločnosť BlackRock nemôže vyprodukovať viac bitcoinov, ako je v skutočnosti BTC. Nemôže totiž zmeniť algoritmus siete. To je pre BTC hlavnou zárukou, vďaka čomu je vznik ETF pre trh s kryptomenami nielen bezpečný, ale aj prospešný, pretože povedie k tomu, že sa doň bude nalievať nový kapitál.

Záver: nie je sa čoho báť

Ako je teda vidieť, ETF sa netreba báť. Zvýšia inštitucionálne prijatie na trhu a zlepšia imidž BTC. Umožnia tiež investovať do kryptomien väčšiemu počtu ľudí – najmä tým, pre ktorých bolo predtým prekážkou bezpečne si uložiť súkromné kľúče.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár