Námestník ruského ministra financií Alexej Mojsejev chce používať bitcoiny v zahraničnom obchode

Kryptomeny môžu byť zlé pre investorov, ale môžu byť užitočné pre medzinárodné zúčtovanie. Taký je aspoň názor vysokého vládneho predstaviteľa v Rusku. Alexej Mojsejev, lebo o ňom je reč, uviedol, že ruské úrady majú v úmysle zriadiť špeciálnu komisiu, ktorá bude vydávať povolenia subjektom využívajúcim kryptomeny v zahraničnoobchodných transakciách.

od Martin Tkáč

Rusko plánuje „experimentovať“ s cezhraničnými platbami

Digitálne aktíva sa môžu používať v určitých scenároch, povedal námestník ruského ministra financií Alexej Mojsejev na ekonomickom fóre v Moskve. V prejave na konferencii „Banky. Transformácia. Ekonomika. 2.0“, z ktorého citovala tlačová agentúra RIA Novosti, tlmočil, že „samozrejme, že kryptomeny sú vo všeobecnosti zlé“.

„Myslím si, že ľudia, ktorí takto investujú svoje úspory, podstupujú veľmi veľké riziko… Môžu však nastať individuálne situácie, keď sa kryptomeny dajú využiť,“ dodal.

Vysvetlil, že mal na mysli ruský zahraničný obchod, ktorý je v súčasnosti obmedzený západnými sankciami. Pripomenul tiež, že v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, sa stále posudzuje návrh zákona o regulácii tejto problematiky. Otvorene povedal, že ruské orgány „budú experimentovať“ s kryptomenami.

„Ak bude návrh zákona prijatý, vznikne špeciálna komisia, v ktorej budú zástupcovia viacerých ministerstiev, Ruskej banky a orgánov činných v trestnom konaní, ktorá bude jednotlivým subjektom udeľovať povolenie na používanie kryptomien v zahraničnoobchodných transakciách,“ rozvinul politik svoje myšlienky.

bitcoin

Naznačil tiež, že legislatívny proces, ktorý je potrebný na vytvorenie právneho základu pre takéto procesy, bude pravdepodobne ukončený ešte v tomto roku.

Diskusia v Rusku

Vládni úradníci a zákonodarcovia už dlho diskutujú o rôznych aspektoch týkajúcich sa kryptomien. Rozdiely medzi ruským ministerstvom financií, ktoré má na túto problematiku liberálnejšie názory, a Centrálnou bankou Ruska, ktorá zastáva skôr konzervatívny postoj, však brzdili pokrok v práci. A to pokračovalo mnoho mesiacov.

Všetko sa zmenilo po invázii Moskvy na Ukrajinu. V dôsledku vojny začal Západ uvaľovať na Rusko sankcie. Kremeľskí politici sa vtedy zhodli na jednom: bez cezhraničného zúčtovania v kryptomenách sa nezaobídu.

Väčšina štátnych inštitúcií je teraz zároveň proti úplnej legalizácii transakcií v kryptomenách. Prevláda stanovisko, že digitálne meny sú vhodné na používanie v medzinárodných transakciách, ale nie vo vnútorných.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár