Alejandro Cao de Benos zatknutý. Je zodpovedný za efektivitu skupiny Lasarus?

Alejandro Cao de Benos bol zatknutý Interpolom a pravdepodobne strávi nasledujúcich 20 rokov za mrežami. Všetko kvôli obvineniam z učenia občanov Severnej Kórey, ako používať kryptomeny na obchádzanie amerických sankcií. Alejandro Cao de Benos sa pripojí k svojmu „parťákovi“ Virgilovi Griffithovi, ktorý si odpykáva 5-ročný trest odňatia slobody za rovnaký zločin. Ako ďaleko teda siahajú chápadlá Severnej Kórey a môže skupina Lazarus budúci rok predstavovať vážnu hrozbu pre kybernetickú bezpečnosť západného sveta?

od Martin Tkáč

Alejandro Cao de Benos a Kórejská asociácia priateľstva – kľúčový kľúč KĽDR

Severná Kórea je krajina úplne odrezaná od okolitého sveta. No možno nie úplne, pretože udržiava úzke vzťahy so svojim severným susedom, Čínou. Generál KĽDR však neustále hľadá spôsoby, ako preniknúť do západného sveta, ukradnúť technológie a obísť ďalšie americké sankcie. Na tento účel využívajú Severokórejčania rôzne prostriedky a metódy, ako sú hackerské skupiny a agenti pracujúci pre KĽDR.

Jedným z takýchto agentov sa ukázal byť Alejandro Coa de Benos, 48-ročný španielsky aktivista pracujúci na popularizácii režimu v Pchjongjangu v západných krajinách. Muža zatkol minulý týždeň na hlavnej stanici v Madride Interpol. Zaujímavosťou je, že Alejandro Cao de Benos je zakladateľom kórejského združenia priateľstva, ktoré vzniklo v roku 2000. V Tarragone dokonca založil kaviareň Pchjongjang, ktorej výzdoba bola štylizovaná do štýlu KĽDR.

Dôkazy však naznačujú, že muž sa aktívne podieľal na výučbe Kórejčanov, ako používať kryptomeny na obídenie amerických sankcií. Ukazuje sa však, že stopa vedie oveľa ďalej, pretože podľa obžaloby zo Spojených štátov to bol Alejandro Cao de Benos, kto v roku 2019 naverboval Virgila Griffitha (bývalého spoludizajnéra Etherea), aby naučil Severokórejčanov, ako používať blockchain. technológie a kryptomeny obchádzajú americké sankcie.

Ako ďaleko siahajú hackerské chápadlá Pchjongjangu?

Nedávne roky aktivity hackerov zo skupiny Lazarus jasne naznačujú, že Severná Kórea sa dobre vyzná v blockchain technológii a digitálnych aktívach. Postupné odvážne krádeže kórejských hackerov poukazujú na systematické zvyšovanie zručností týchto kyberzločincov. Podľa nedávnej správy Recorded Future už hackeri zo skupiny Lazarus ukradli v kryptomenách celkovo viac ako 3 miliardy USD. Prvé roky svojej činnosti sa sústredili najmä na svojich susedov z juhu. Len za posledných 12 mesiacov bolo ukradnutých viac ako 1,5 miliardy dolárov v kryptomenách. To jasne ukazuje, že juhokórejskí hackeri v súčasnosti predstavujú vážnu hrozbu pre kybernetickú bezpečnosť a burzy kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár