Nová aktualizácia Etherea, Dencun, prichádza neskôr, ako mnohí očakávali

Ako 21. septembra informovali vývojári Etherea, ďalšia veľká aktualizácia siete, Dencun, bude pravdepodobne spustená s určitým oneskorením.

od Martin Tkáč

Ethereum Dencun sa uskutoční, ale neskôr

Aktualizácia je kľúčová pre celú sieť Ethereum. Jej cieľom je totiž okrem iného znížiť náklady na transakcie.

Najskôr dobrá správa: práca súvisiaca s aktualizáciou je z veľkej časti dokončená. Problémom je, že niektoré otázky ešte treba otestovať, ako práve oznámil Tim Beiko, člen Ethereum Foundation. Dodal, že spomínanú aktualizáciu je však ešte potrebné implementovať v testovacej sieti.

Myslím si, že záver je taký, že ak nevykonáme prácu na testovacej sieti pred Devconnectom, je nepravdepodobné, že budeme môcť implementovať zmeny v hlavnej sieti pred Vianocami

– dodal.

Vývojári predtým neuviedli presný dátum spustenia Dencun. Dúfali však, že aktualizácia bude nasadená do konca roka 2023. Teraz už vieme, že to pravdepodobne nebude reálne.

Ďalší odklad

Správa o možnom oneskorení prichádza krátko po tom, čo sa nepodarilo spustiť testovaciu sieť Holesky Ethereum. Dôvodom bola zlá konfigurácia v súbore Genesis.

Počas aktuálneho stretnutia vývojári diskutovali aj na túto tému. Išlo o to, či bude testovacia sieť Holesky ešte k dispozícii pre testovanie Dencun pred Devconnectom, ktorý sa má uskutočniť v novembri. Člen Ethereum Foundation Parithosh Jayanthi uviedol, že opätovné spustenie Holesky je naplánované na 28. septembra a spolu s tým bude testovacia sieť pripravená na testovanie pomerne skoro.

Jayanthi tiež navrhol možné testovanie prvého forku Dencun na staršom testnete Goerli, ktorý však má byť ukončený už v roku 2024. Poznamenal, že koniec Goerli znamená, že všetky problémy spojené s Dencunom budú konečne izolované na túto testovaciu sieť. Okrem toho navrhol, že druhé a tretie rozvetvenie Dencun by sa mohlo neskôr testovať v novej testovacej sieti Holesky.

Spomínaná nová reformná verzia Etherea v skutočnosti spojí dve aktualizácie, Deneb a Cancun, a zavedie rôzne nové funkcie. Za zmienku stojí proto-danksharding, ktorý zlepší škálovateľnosť siete Ethereum.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár