Umelá inteligencia začala navrhovať vozidlá Toyota

Toyota oznámila, že pri navrhovaní elektromobilov využíva umelú inteligenciu. Táto skutočnosť nie je prekvapujúca, keďže Toyota neustále inovuje. Umelá inteligencia pomôže inžinierom už na začiatku fázy návrhu.

od Martin Tkáč

Umelá inteligencia poskytne optimálnu veľkosť podlahovej dosky alebo naznačí najlepší tvar karosérie z hľadiska odporu vzduchu. Vstúpi umelá inteligencia do automobilového priemyslu natrvalo?

Umelá inteligencia bude indikovať najoptimálnejší odpor vzduchu karosérie – Toyota vsádza na AI

Šialenstvo okolo riešení založených na umelej inteligencii pokračuje a zdá sa, že každá spoločnosť chce predstaviť aspoň niečo s umelou inteligenciou v názve. Napriek tomu umelá inteligencia skutočne dokáže veľmi jednoznačne zlepšiť prácu optimalizáciou existujúcich úloh.

Toyota je na čele zavádzania moderných technológií nielen do svojich nových automobilov, ale aj do výrobného procesu. Japonský automobilový gigant sa rozhodol implementovať umelú inteligenciu do výrobného procesu nových elektromobilov. Algoritmy pomôžu konštruktérom vybrať správne riešenia z hľadiska aerodynamiky alebo rozmerov vozidla. Samozrejme, v tejto chvíli pôjde len o náznaky, ktoré konštruktéri budú (alebo nebudú) brať do úvahy.

Je však jasné, že Toyota chce byť na čele moderných technológií. Skvelým príkladom toho je nielen umelá inteligencia pre dizajnérov, ale aj digitálne trofeje uložené v blockchaine pre Toyota GR Cup.

Umelá inteligencia

Bude umelá inteligencia čoskoro sama navrhovať autá?

Umelá inteligencia vstúpila na pracovný trh s veľkou razanciou a v nasledujúcich rokoch ho zmení. Myslia si to nielen odborníci na technológie, ale aj ekonomickí experti. Umelá inteligencia je výhodná, pretože optimalizuje výrobný proces.

Z tohto dôvodu je len otázkou času, kedy umelá inteligencia vstúpi do tovární a bude sama riadiť celý výrobný proces – od návrhu až po realizáciu. Samozrejme, na všetko budú dohliadať ľudia, ale to určite zmení usporiadanie automobilového trhu. Momentálne je to však pieseň budúcnosti. Po stopách Toyoty určite pôjdu aj ďalšie automobilové značky, pretože zvyšovanie a optimalizácia výroby je v tomto odvetví prvoradá. Kedy teda bude možné riadiť auto plne navrhnuté umelou inteligenciou? Určite to bude do roku 2030, aspoň pokiaľ ide o prototypy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár