Umelá inteligencia verzus globálne otepľovanie

Umelá inteligencia je nielen hrozbou, ale aj príležitosťou. Vedci z Virginia Tech v USA chcú využiť umelú inteligenciu v boji proti globálnemu otepľovaniu. Najprv však chcú pochopiť, čo nám ... kravy chcú povedať.

od Martin Tkáč

Kravy sú zodpovedné za globálne otepľovanie

Začnime tým, že vedci poukazujú na to, že činnosť v chove hospodárskych zvierat zvyšuje emisie CO2. Niektoré vlády sa s tým snažia niečo robiť. Napríklad v roku 2008 estónske orgány zaviedli daň na dobytok, ktorý znečisťuje ovzdušie. Áno, kravy vypúšťajú veľa metánu. Okrem toho zostávajú necitlivé voči dodatočným poplatkom. Estónsky poplatok nepomohol a zvieratá naďalej vypúšťajú priveľa tohto svet ohrozujúceho plynu.

Vedci z Virginského polytechnického inštitútu a štátnej univerzity (Virginia Tech) majú iný nápad na záchranu klímy. Pomocou umelej inteligencie budú okrem iného analyzovať kravské… grganie. A hoci to znie smiešne, ide o vážny problém.

Vokalizácia je hlavným spôsobom, akým kravy vyjadrujú svoje emócie, a je načase začať počúvať, čo nám chcú povedať

– Profesor James Chen, vedúci projektu financovaného americkým Národným inštitútom pre potraviny a poľnohospodárstvo, povedal médiám.

Ako však má celý proces prebiehať? Najprv sa na obojok príslušnej kravy pripevní mikrofón. Ten bude zbierať zvuky, ktoré zviera vydáva. Potom sa zozbierané údaje spracujú pomocou umelej inteligencie. Tá by mala vyčítať, či je krava napríklad v príliš veľkom strese alebo je chorá.

Predstavte si plačúce dieťa v lietadle alebo v kostole. Ako otec by som vedel, či plače preto, že je hladné, alebo preto, že potrebuje pozornosť. Otázka, ktorú si kladieme, znie: môžeme na interpretáciu potrieb zvierat použiť zvukové údaje?

– vysvetlil túto myšlienku jeden z výskumníkov, profesor Gonzalo Ferreira.

Na tento účel bude umelá inteligencia analyzovať frekvenciu, amplitúdu a trvanie zvuku. Vedci budú skúmať aj hladinu kortizolu v slinách, ktorá indikuje úroveň stresu.

Zvuky grgania sa zasa majú porovnať s genetickými informáciami, ktoré by mali napovedať, ktoré gény u hovädzieho dobytka podporujú emisie metánu.

Na čo to všetko slúži?

Vytrvalý čitateľ si však pravdepodobne kladie otázku, načo je to všetko potrebné. V prvom rade to výrobcom poskytne prehľad o vplyve rôznych kŕmnych doplnkov na trávenie u kráv.

Meranie emisií metánu z hovädzieho dobytka si vyžaduje veľmi drahé zariadenie, ktoré si farmári zvyčajne nemôžu dovoliť. Ak sa zistí, že grganie súvisí s uvoľňovaním metánu, budeme môcť lacno vybrať zvieratá, ktoré uvoľňujú menej metánu

– Profesor Ferreira však zdôraznil, že konečným cieľom je „vytvoriť verejne prístupnú databázu, ktorá pomôže vypracovať vhodné politiky a predpisy“. Zámerom je okrem iného aj upraviť stravu dobytka tak, aby produkoval čo najmenej CO2.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár