Umelá inteligencia pomohla hacknúť bankový účet

Umelá inteligencia je nielen príležitosťou, ale aj hrozbou. Portál Vice práve opísal prípad hacknutia bankového účtu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa to nestalo pomocou generátora hlasu s umelou inteligenciou (AI).

od Martin Tkáč

Newsletter news
Umelá inteligencia vám môže pomôcť pri krádeži

Umelá inteligencia dáva zabrať bankám. Tie doteraz dokázali svojich klientov ubezpečiť, že hlasová identifikácia je úplne bezpečný spôsob prihlásenia sa na účet. Týka sa to overovania, ktoré spočíva v prihlásení sa cez telefón pomocou hlasu.

Portál „Vice“ však upozorňuje, že takýto spôsob je jednoduchov možnosťou, ako… niekomu vymazať účet. Na tento účel stačí generátor hlasu s umelou inteligenciou.

Novinár portálu ‚Vice‘ zavolal na automatickú linku svojej banky. Bol požiadaný, aby dal pokyny, čo má banka v jeho mene urobiť. Majiteľ účtu potom aktivoval zvukový súbor, ktorý znel: „Skontrolujte môj zostatok“. Hlas však nenahral sám na diktafón, ale vygeneroval ho pomocou umelej inteligencie. Použil na to aplikáciu, ktorá je bežne dostupná.

Banka sa, samozrejme, nevzdala ľahko – stále žiadala dátum narodenia používateľa a potom slová „môj hlas je moje heslo“. Novinár splnil uvedené požiadavky, ale všetky zvuky boli generované pomocou umelej inteligencie. Nakoniec celým overovaním úspešne prešiel.

Čo uvedený príbeh znamená? Znamená to, že potenciálny zločinec, ak by mal údaje majiteľa účtu (spomínaný dátum narodenia), by si mohol bez väčších problémov skontrolovať zostatok na účte a previesť finančné prostriedky na iný účet.

Aplikácia na obťažovanie

Novinár pri svojom experimente použil aplikáciu ElevenLabs. Ide o bezplatnú službu na generovanie hlasu. Problémom je, že sa dá použiť na generovanie hlasov známych ľudí, ktoré sa neskôr použijú napríklad v podvodných reklamách.

Overovanie hlasu v samotnej banke je podľa odborníkov tiež riskantné riešenie.

Odporúčam, aby všetky organizácie, ktoré používajú hlasové overovanie, prešli na bezpečnú metódu overovania totožnosti, ako je napríklad viacfaktorové overovanie. A urobiť tak čo najskôr. Takýto druh hlasovej replikácie sa dá vykonať aj bez toho, aby ste s danou osobou komunikovali v reálnom živote.

– Rachel Tobac, generálna riaditeľka spoločnosti SocialProof Security, uviedla pre médiá.

Ako teda vidíte, umelá inteligencia je nielen príležitosťou, ale aj obrovskou hrozbou. Táto technológia môže napomôcť rozvoju deepfakes a stať sa tak užitočným nástrojom pre zločincov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár