Ukrajinské služby zatvorili 9 kryptomenových búrz, ktoré pomáhali prať peniaze

Polícia na Ukrajine s podporou amerických orgánov činných v trestnom konaní zatvorila 9 platforiem pre kryptomeny. Na všetkých sa údajne prali finančné prostriedky získané prostredníctvom ransomvérových útokov a rôznych podvodov.

od Simona

Kybernetická polícia a americkí vyšetrovatelia zatvorili burzy kryptomien na Ukrajine

Príslušníci kybernetickej policajnej jednotky Ukrajiny a hlavného vyšetrovacieho oddelenia v spolupráci s generálnou prokuratúrou zatvorili až deväť kryptomenových búrz, informovala Národná polícia Ukrajiny. Do prípadu boli zapojení aj zástupcovia amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Predmetné platformy ponúkali anonymnú službu výmeny kryptomien. V praxi išlo o pranie nelegálne nadobudnutých finančných prostriedkov. Táto služba bola inzerovaná na uzavretých hackerských fórach. Infraštruktúra tejto výmennej siete bola založená na serveroch umiestnených v Spojených štátoch, niekoľkých európskych krajinách a na Ukrajine. Vyšetrovatelia v súčasnosti zisťujú totožnosť všetkých osôb zapojených do trestnej činnosti týchto deviatich búrz.

Návštevníci stránok 24xbtc.com, 100btc.pro, pridechange.com, 101crypta.com, uxbtc.com, trust-exchange.org, bitcoin24.exchange, paybtc.pro a owl.gold môžu zistiť, že tieto domény boli zablokované orgánmi činnými v trestnom konaní.

Ukrajina si berie kryptomeny pod drobnohľad

Toto všetko je súčasťou širšieho kontextu. Ukrajinské vládne agentúry sa totiž v súčasnosti zaoberajú trhom s kryptomenami tým, že sa zúčastňujú na školeniach o tomto odvetví. V marci sa zamestnanci kybernetickej polície, agentúry pre vymáhanie a správu majetku a Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) zúčastnili na školení, ktoré zorganizovala popredná svetová burza kryptomien Binance.

Nedávna akcia Služieb Ukrajiny mimochodom nie je ich prvým takýmto úspechom. V novembri 2022 jednotka pre boj proti počítačovej kriminalite zlikvidovala podvod s kryptomenami, ktorý údajne prinášal svojim tvorcom zisk viac ako 200 miliónov USD ročne. Jeho organizátori podvádzali investorov prostredníctvom siete zastupiteľských úradov a call centier po celej Európe. V apríli bola zasiahnutá aj ruská finančná pyramídová schéma v hodnote 40 miliónov USD, ktorá využívala popularitu kryptomien.

Na regulácii trhu s blockchainom pracuje aj ukrajinský parlament. Tie majú vychádzať z legislatívy MiCA, balíka EÚ pre reguláciu trhu s kryptomenami. Očakáva sa, že nadobudnú účinnosť ešte v tomto roku. Návrh zákona okrem iného zahŕňa aj otázky zdaňovania. Úrady budú s najväčšou pravdepodobnosťou zdaňovať zisky z kryptoaktív – tie sa budú platiť až vtedy, keď investori konvertujú kryptomeny na fiat meny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár