solidarita s ukrajinou

Ukrajina je z hľadiska adopcie kryptomien lepšie „vyzbrojená“ ako Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin v televízii oznámil „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom ukončiť „demilitarizáciu“ Ukrajiny. Podľa výskumov má Ukrajina oproti Rusku výhodu v osvojovaní si kryptomien.

od Martin

Prijatie kryptomien na Ukrajine

Chainalysis zaradila Ukrajinu na štvrté miesto v globálnom indexe prijatia kryptomien (GCAI) z roku 2021. Tento index určuje množstvo a hodnotu kryptomien používaných v danej krajine.

Bitcoin hrá dôležitú úlohu na oboch stranách konfliktu. Zdá sa však, že je to Ukrajina, ktorá je na implementáciu tejto mladej technológie lepšie pripravená.

Podľa Maryny Kovalenko, generálnej riaditeľky daňovej platformy Syla v Brisbane, je legalizácia kryptomien na Ukrajine „progresívnym krokom“, ktorý krajinu pripravil na budúce zahraničné investície. Podľa Google Trends záujem o prijatie primárnej kryptomeny vyvrcholil.

Ukrajina má veľké množstvo vývojárov pripravených vstúpiť do sveta blockchain technológie. Holandská IT spoločnosť Daxx ju vlani zaradila medzi najžiadanejšiu krajinu pre outsourcing IT a svetovú jedničku v nábore vývojárov.

Správa New York Times z roku 2021 zase ukazuje, že Ukrajina spracuje denne viac transakcií s kryptomenami ako vo svojej národnej mene hrivny.

ukrajina a kryptomeny

Každý rok prúdi na Ukrajinu 8 miliárd USD v kryptomenách

Podľa správy The Times sa na Ukrajine každý deň uskutočnia transakcie s kryptomenami v hodnote viac ako 150 miliónov dolárov. Navyše, každý rok prúdi do krajiny 8 miliárd dolárov v digitálnych aktívach.

Ukrajinský parlament minulý týždeň schválil zákon legalizujúci kryptomeny. Vytvorila tak základy pre regulačný rámec, ktorý umožní efektívne dohliadať na tok digitálnych aktív.

Ukrajinskí politici sú presvedčení, že nový zákon a prijatie kryptomien priláka viac zahraničných investícií do rastúcej kryptoekonomiky krajiny. Zdá sa však, že napätie a teraz aj vojna s Ruskom dusí prílev financií.

Rusko zo svojej strany diskutuje o tom, či predloží nový zákon alebo zmení existujúcu legislatívu tak, aby uznala kryptomeny za meny. Takýto krok by eliminoval trestnú činnosť a zdanil by celý sektor.

Zároveň môžu niektorí Ukrajinci začať aktívne využívať bitcoiny. Hodnota meny krajiny zaznamenala značný pokles a centrálna banka obmedzila výbery hotovosti na 100 000 UAH (3 390 USD) za deň.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár