Tvorca seriálu Black Mirror je sklamaný z možností ChatGPT

Tvorca Black Mirror Charlie Brooker priznal, že nie je vôbec nadšený z toho, ako funguje ChatGPT. Požiadal program, aby napísal scenár novej epizódy seriálu. Výsledok?

od Martin Tkáč

ChatGPT nie je dobrý scenárista

Brooker je tvorcom populárneho seriálu Black Mirror, ktorý ukazuje, ako by mohol vyzerať svet budúcnosti. Ukazuje sa, že vďaka rozvoju nových technológií sa naša realita stala skôr dystopiou než utópiou, na ktorú sa všetci tešíme.

Uvedené nič nemení na tom, že ChatGPT by teoreticky mohol napísať zaujímavý scenár čo i len k jednej epizóde Black Mirror. Veď kto sa vyzná v umelej inteligencii lepšie ako populárny chatbot? Problém je v tom, že program podľa Brookera namiesto toho, aby vygeneroval novú epizódu, prevzal nápady z predchádzajúcich epizód a skombinoval ich.

„Na jednej strane to znie dôveryhodne, ale na tej druhej je to na nič,“

– povedal scenárista.

Z toho vyplýva, že ďalšiu sezónu Black Mirror napíše výlučne muž. Možno sa však niektorá z epizód bude venovať téme umelej inteligencie? To sa dozvieme už čoskoro, keďže šiesta sezóna má premiéru 15. júna.

umelá inteligencia

Protest scenáristov

Faktom je, že ChatGPT dnes nie je nevyhnutne vhodný na tvorbu majstrovských diel, ako je Black Mirror, Hra o tróny alebo iné scenáre, kde je dôležitá hĺbka postáv a pestré dialógy. Aby toho nebolo málo, chatbot často plaguje a klame (problém, keď z neho potrebujeme získať fakty, a nie vymyslený dej.

Napriek uvedeným skutočnostiam americkí televízni a filmoví scenáristi protestujú. Chcú zablokovať vývoj umelej inteligencie vo svojom odvetví. Televízny scenárista a producent Josh Friedman pre Decrypt povedal, že scenáre vytvorené umelou inteligenciou „nie sú vhodným materiálom pre kreatívny scenár“. Dodal, že sa obáva, že filmové štúdiá však budú chcieť znížiť náklady a používať ChatGPT na vytváranie nudných a slabých epizód a potom najať jedného scenáristu, aby upravil to, čo vytvoril chatbot.

To by znamenalo zrušenie tímu profesionálnych scenáristov. Okrem toho, že by si to vybralo daň na popularite seriálu, a tak by sa to premietlo do poklesu sledovanosti. Druhá vec je, že to, čo dnes ponúka napríklad Netflix, aj tak nepredstavuje vysokú kvalitu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár