Synergia umelej inteligencie a kryptomien – Vitalik Buterin mení názor na AI?

Spoluzakladateľ siete Ethereum Vitalik Buterin sa v posledných mesiacoch vyjadroval o umelej inteligencii dosť negatívne. Na svojom blogu uverejnil pomerne veľa príspevkov týkajúcich sa nebezpečenstiev, ktoré nepredstavuje samotná umelá inteligencia, ale vektor jej vývoja. V utorok 30. januára 2024 sa však objavil Buterinov príspevok, ktorý poukazuje na pozitívne aplikácie umelej inteligencie, napríklad na synergiu umelej inteligencie a kryptomien. Prečo náhla zmena názoru a aký potenciál vidí Buterin v umelej inteligencii?

od Martin Tkáč

Synergia umelej inteligencie a kryptomien – štyri hlavné kategórie použitia

Vitalik Buterin je známy svojím blogom, na ktorom často uverejňuje príspevky so svojimi myšlienkami o odvetví kryptomien a širšom svete technológií. Tento príspevok z 30. januára 2024 sa týka umelej inteligencie, ale nie je napísaný v štýle predchádzajúcich publikácií o umelej inteligencii. Tentoraz sa Buterin rozhodol predstaviť AI v oveľa pozitívnejšom svetle ako zvyčajne. Spoluzakladateľ Etherea predstavil najmä štyri kategórie aplikácií, v ktorých bude synergia AI a kryptomien zohrávať kľúčovú úlohu.

Hoci to všetko znie príliš komplikovane, ja sa to, milý čitateľ, pokúsim predstaviť jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom.

Schéma znázorňujúca, ako môže fungovať synergia umelej inteligencie a kryptomien.

Zdroj – vitalik.eth

Umelá inteligencia ako „hráč“ na trhu kryptomien

Táto synergia umelej inteligencie a kryptomien existuje už takmer desať rokov a aktívne ju využívajú DEXy (Decentralizované burzy). Ide o využitie strojového učenia a algoritmov na predpovedanie pohybov na trhu s kryptomenami. Zaujímavým príkladom aplikácie sú napríklad MEV boti, ktorí sú medzi obchodníkmi čoraz populárnejší. Príklad z posledných týždňov – MEV bot prevádzkovaný spoločnosťou 2Fast zarobil 1,9 milióna USD v záplave 20 sekúnd.

To všetko vďaka tomu, že algoritmy neustále prečesávajúce transakcie v blockchaine (v tomto prípade v sieti Solana) odhalili chybu obchodníka, vďaka čomu bolo možné kúpiť memecoin za výrazne zvýhodnenú cenu. MEV boti v sebe nesú veľký potenciál, ale kryptomenová komunita varuje pred príliš unáhleným zverovaním svojich prostriedkov algoritmom. Napriek tomu má takáto synergia umelej inteligencie a kryptomien podľa Vitalika Buterina najväčšiu šancu na prijatie na trhu.

AI ako rozhranie pre trh s kryptomenami

Druhým spôsobom synergie umelej inteligencie a kryptomien, je využitie umelej inteligencie ako rozhrania pre trh a používateľov. Hoci to znie trochu komplikovane, ide o jednoduché zabudovanie softvéru AI do rozhraní peňaženiek a búrz kryptomien. Cieľom takéhoto softvéru by bolo poskytovať používateľovi vhodné výzvy, aby nebol vystavený podvodu alebo phishingu. V tejto verzii synergie by umelá inteligencia fungovala ako investičný asistent AI, ktorý by pomáhal pri najcitlivejších a potenciálne nebezpečných procesoch.

Buterin pripúšťa, že táto synergia AI a kryptomien má veľmi vysoký potenciál, ale zároveň nesie ešte viac rizík. To všetko kvôli takmer zrejmej skutočnosti. Ak použijete asistenta AI vo vnútri peňaženky s otvoreným zdrojovým kódom, hackeri budú mať prístup aj k tomuto asistentovi. To im umožní vytvárať podvody, ktoré ľahko obídu všetky bezpečnostné funkcie peňaženky. Ba čo viac, asistent by potom mohol používateľovi dokonca navrhnúť, aby vykonal podvodnú transakciu a vyčerpal tak svoju peňaženku. Kľúčom k takémuto využitiu umelej inteligencie by bolo vytvorenie dostatočne silných bezpečnostných prvkov.

AI ako pravidlá pre trh s kryptomenami

Ďalšie scenáre, ktoré nakreslil Vitalik Buterin, sú skôr fantáziou než reálnym využitím AI v odvetví kryptomien v najbližších rokoch. Synergia AI a kryptomien ako validátora, ktorý vytvára pravidlá pre trh digitálnych aktív, je mimoriadne riskantná. V tomto koncepte by generatívna AI stála za vytvorením infraštruktúry blockchainovej siete alebo DAO (Decentralizované autonómne organizácie).

Vitalik upozorňuje, že by to bolo rovnako riskantné ako zavedenie sudcov s umelou inteligenciou do súdnictva. Podľa tvorcu Etherea by moc nad takýmto trhom a ekosystémom digitálnych aktív mali tí, ktorí by poskytovali tréningové údaje pre učiace sa algoritmy. Existovalo by aj značné riziko neoprávneného prístupu k tréningovým schopnostiam takýchto LLM, čo by kyberzločincom poskytlo takmer božské schopnosti. Napriek tomu by riadne zabezpečenie takéhoto procesu, dalo sektoru kryptomien šancu na rýchly rast.

Umelá inteligencia ako objekt na trhu kryptomien

Posledným scenárom, ktorý načrtol Buterin, je dlhodobá integrácia kryptomien a umelej inteligencie. Táto synergia AI a kryptomien predpokladá postupný a udržateľný rozvoj digitálnych aktív s podporou AI. Ide o najoptimistickejšiu aplikáciu, ktorá sa však pozerá ďaleko do budúcnosti a predpokladá rozvoj AI s konkrétnym vektorom, čo je v tejto chvíli zrejme nemožné.

Na záver možno konštatovať, že zmena vo vnímaní umelej inteligencie Vitalikom Buterinom je jasne badateľná. Programátor si uvedomuje silné stránky technológie AI a jeho štvorvektorová synergia AI a kryptomien je jasná a veľmi logická. Bude priemysel digitálnych aktív využívať AI spôsobom, ktorý navrhuje Buterin? Neviem, pretože odvetvie AI sa vyvíja veľmi dynamickým tempom. Z tohto dôvodu je dobré sledovať najnovšie správy o vývoji ďalších projektov AI, najmä v oblasti decentralizovaných financií a web3 priemyslu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár