Pápež František varuje pred umelou inteligenciou! Vatikán vyzýva na uzavretie zmluvy

Pápež František sa už viackrát vyjadril k téme umelej inteligencie. Vo štvrtok vyzval na vytvorenie globálnej zmluvy o umelej inteligencii. Dokument by stanovil rámec pre etický rozvoj umelej inteligencie. Podľa hlavy cirkvi sa technologické spoločnosti najčastejšie riadia ziskom, a nie etikou, čo predstavuje pre našu budúcnosť pomerne veľkú hrozbu.

od Martin Tkáč

Pápež František vyzýva na vypracovanie traktátu o etike a umelej inteligencii

Nedá sa poprieť, že rozmach umelej inteligencie je do istej miery spojený s pápežom Františkom. Ako je to však možné? Ide, samozrejme, o fotografie pápeža generované Midjourneyom, ktoré boli také realistické, že mnohí ľudia ich považovali za skutočné. Takéto snímky ukazovali pápeža v páperovej bunde od exkluzívnej značky alebo na párty v klube.

Papież Franciszek grafika z Midjourney.

Hlava cirkvi sa tento rok niekoľkokrát vyjadrila k vývoju umelej inteligencie a etickým otázkam. Teraz pápež František vyzýva na vytvorenie zmluvy, ktorá by umožnila etický rozvoj umelej inteligencie. Dokument by bol morálnym a etickým usmernením pre všetkých, ktorí sa podieľajú na vývoji umelej inteligencie.

Počas piatkového stretnutia s veriacimi František oznámil, že sa modlí nad „hlbokými zmenami“ v spoločnosti, ktoré prinášajú digitálne technológie. Stojí za zmienku, že načasovanie Františkovej výzvy nie je náhodné, keďže prišla tesne po tom, ako Európska únia prijala zákon o umelej inteligencii.

Pápež varuje pred systémami, ktoré kategorizujú a invidualizujú ľudí

Podľa Františka ďalšou hrozbou, ktorú predstavuje rozvoj umelej inteligencie, je vytvorenie systémov, ktoré budú schopné kategorizovať a invidualizovať spoločnosť. Ide predovšetkým o systémy sociálnej dôvery, ktoré budú založené na algoritmoch umelej inteligencie. Takýto systém bude určovať, kto môže získať úver alebo kto má nárok na azyl.

Zaujímavé je, že politici, ktorí pracovali na zákone o umelej inteligencii, dlho diskutovali o možnosti dať nástrojom umelej inteligencie kompetencie, aby napríklad analyzovali živé monitorovacie kamery a hľadali zločincov v dave. Nakoniec však boli tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zamietnuté. Je potrebné uviesť, že zrýchľujúci sa vývoj umelej inteligencie si v skutočnosti vyžaduje etiku zo strany technologických spoločností, a to vzhľadom na rýchlosť vývoja algoritmov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár