Panama odštartovala proces regulácie kryptomien

od Martin Tkáč

Panamské národné zhromaždenie vypracovalo návrh zákona o kryptomenách, ktorého cieľom je regulovať trh a poskytnúť väčšiu transparentnosť sektoru blockchainu v krajine. Návrh pozostáva z dvoch rôznych návrhov zákonov predložených na prerokovávaní hospodárskych výborov zastupiteľstva.

Panama reguluje trh s kryptomenami

Panamské národné zhromaždenie, ktoré je najvyššou legislatívnou organizáciou v krajine, urobilo prvý krok k regulácii trhu s kryptomenami. Inštitúcia schválila návrh zákona s názvom „Zákon upravujúci komercializáciu a používanie aktív v kryptomenách, vydávanie digitálnych aktív, tokenizáciu drahých kovov a iných komodít, platobné systémy a ďalšie predpisy.“

Zákon obsahuje definície týkajúce sa odvetvia kryptomien, technológie blockchain a legislatívnych otázok týkajúcich sa implementácie takýchto decentralizovaných nástrojov na zjednodušenie štátnych systémov. Schválený návrh zákona je zlúčením dvoch rôznych návrhov, ktoré boli predtým prezentované ako návrhy zákonov 696 a 697.

Jeden z predkladateľov tohto zákona Gabriel Silva, ktorý ho prvýkrát uviedol do legislatívneho obehu v septembri, uviedol, že schválený návrh prešiel počas prvej parlamentnej diskusie niekoľkými zmenami a verí, že sa dá ešte vylepšiť.

panamský zákon o kryptomenách

Digitalizácia Panamy

Jeden z najdôležitejších návrhov Silvu a jeho spolupracovníkov sa týka digitalizácie krajiny. Na tento účel majú úrady okrem iného použiť blockchain.

Panama sa chce zamerať na „rozšírenie digitalizácie štátu podporou využívania distribuovanej účtovnej knihy a technológie blockchain.“ Ide najmä o „digitalizáciu identity fyzických a právnických osôb v Panamskej republike“ a „zabezpečenie transparentnosti verejnej funkcie“.

Prezentovaný projekt si dal za cieľ aj využitie technológie blockchain na zlepšenie transparentnosti jednotlivých aktivít štátu. Pripomína preto ďalšie projekty, ktoré využívajú technológiu distribuovanej účtovnej knihy na rozvoj vládnych funkcií, ako sú platby a výber daní. Jedným z týchto projektov je brazílska blockchainová sieť, ktorá sa tiež rozvíja ako základňa pre verejné organizácie v krajine.

Panama si zrejme berie príklad zo Salvádoru, ktorý od minulého roka tiež dynamicky rozvíja trh s blockchainom a kryptomenami. Krajina začala uznaním bitcoinu ako platobného prostriedku. Ako vidíte, chudobnejšie krajiny vnímajú nové technológie ako spôsob, ako prekonať krízy a celkovo zlepšiť ich fungovanie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár