Obtiažnosť ťažby BTC sa od júla zvýšila o 31%

od Martin Tkáč

Po čínskych zákazoch sa v poslednej dobe hashrate Bitcoinovej siete výrazne obnovil. Baníci po celom svete sa začali presúvať do priateľskejších jurisdikcií a obnovujú svoju činnosť. To robilo ťažbu primárnej kryptomeny stále ťažšou.

V utorok prešla bitcoinová sieť ďalšou korekciou ťažobných ťažkostí. Podľa údajov prieskumníka blockchainu BTC.com spôsobil nárast náročnosti o 3,2%, na úroveň takmer 19 biliónov.

Najnovšia oprava znamená piaty po sebe idúci nárast obtiažnosti ťažby bitcoinov od polovice júla. Tento indikátor sa od minima v júni 2020 zvýšil o viac ako 31%.

Nové pozitívne korekcie nasledovali po sérii štyroch po sebe idúcich pádov ťažkostí. Koncom mája klesla náročnosť až o 16%. To všetko vďaka globálnym problémom v oblasti životného prostredia, sociálnych vecí a správy, ako aj celonárodným zákazom ťažby v Číne.

Napriek piatim pozitívnym revíziám za sebou je súčasná miera obtiažnosti ťažby stále ďaleko od rekordného maxima viac ako 25 biliónov v máji 2021.

V čom spočíva ťažba bitcoinov?

Obtiažnosť ťažby BTC je metrika navrhnutá tak, aby odrážala, aké ťažké je ťažiť bitcoinový blok. Vyššia úroveň vyžaduje viac výpočtového výkonu na overovanie transakcií a získavanie nových mincí. Náročná úprava nastáva každých 2016 blokov alebo približne každé dva týždne. Bitcoin je naprogramovaný na samoreguláciu, aby udržal cieľový čas bloku 10 minút.

Nepretržitý nárast obtiažnosti ťažby BTC prebieha súbežne s výrazným nárastom rýchlosti hash, čo je celkový kombinovaný výpočtový výkon použitý na ťažbu a spracovanie transakcií BTC. Miera hashovania bitcoinov sa na konci augusta zvýšila na 150 exahash (EH / s). V júni to bolo na úrovni 52 EH / s. To znamená, že baníci už po čínskom exode obnovili svoju činnosť.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár