Nouriel Roubini varuje pred „tvrdým pristátím“, ktoré nás môže čakať

Ekonóm Nouriel Roubini varuje, že svetovému hospodárstvu hrozí „tvrdé pristátie“. Dôvodom je vraj politika centrálnych bánk.

od Simona

Newsletter news

Nouriel Roubini sa obáva „tvrdého pristátia“

Centrálne banky budú musieť zvýšiť úrokové sadzby oveľa viac, ako pôvodne plánovali. Inak sa im nepodarí znížiť infláciu, naznačil Roubini v utorok na podnikateľskom summite, ktorý zorganizoval Australian Financial Review.

Predpovedal, že „inflácia zostane vysoká, pretože ceny komodít zostanú tento rok vysoké“. Dodal, že infláciu budú stimulovať faktory, ako je eskalácia vojny na Ukrajine a rastúci čínsky dopyt po surovinách v súvislosti s návratom k hospodárskemu rastu.

Niekoľko dní predtým v rozhovore pre The Business uviedol, že „centrálne banky majú teraz dilemu“, keďže v záujme boja proti inflácii „musia zvýšiť úrokové sadzby viac ako pôvodne očakávali“. Problémom je, že „ak to urobia, ekonomika sa čoskoro začne zmenšovať“. Na druhej strane, ak by postupovali inak, mohlo by dôjsť k ďalšiemu rastu cien.

„Očakávam teda, že nás čaká recesia v USA aj v Európe, ako aj v ďalších vyspelých ekonomikách,“ dodal.

Roubini je známy svojimi apokalyptickými predpoveďami. Vďačí za to svojej prezývke „Dr. Doom“.

dolár

Nedávno varoval aj pred kolapsom dolára.

„Vzhľadom na čoraz častejšie využívanie dolára ako zbrane na účely národnej bezpečnosti a rastúce geopolitické súperenie medzi Západom a revizionistickými mocnosťami, ako sú Čína, Rusko, Irán a Severná Kórea, niektorí tvrdia, že dedolarizácia sa urýchli,“

povedal.

Čo si o tom myslia ostatní odborníci?

Tentoraz však doktor Doom nie je vo svojich víziách sám. Samotný predseda Fedu Jerome Powell sa netají tým, že inštitúcia, ktorú vedie, by mohla zvýšiť úrokové sadzby na vyššiu úroveň, než pôvodne plánovala. Dodal však, že všetko bude závisieť od makroekonomických údajov.

Federálny rezervný systém sleduje najmä trh práce. Nezamestnanosť v USA zostáva nízka, čo síce teší pracujúcich, ale znehodnocuje kroky Fedu. Dá sa predpokladať, že kým sa Američania nezačnú obávať o svoju profesijnú budúcnosť, neprestanú nadmerne konzumovať. To bude následne podnecovať infláciu.

Naopak, prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic nedávno varoval pred opakovaním situácie zo 70. rokov minulého storočia. Podľa neho ak Fed predčasne zmení svoju politiku a začne znižovať úrokové sadzby, inflácia zasiahne ekonomiku s dvojnásobnou silou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár