Moslimskí duchovní v Indonézii zakazujú bitcoiny

od Martin Tkáč

Náboženskí vodcovia v Indonézii práve vyhlásili, že všetky aktivity súvisiace s kryptomenou budú považované za haram, čo je niečo zakázané.

Indonézia zakazuje kryptomeny

Indonézska národná rada Ulema (MUI) vyhlásila používanie kryptomien za nezákonné. Citovala Shariyaovo právo.

Podľa správ z médií vedúci náboženských dekrétov MUI Asrorun Niam Soleh uviedol, že kryptomeny sú spojené s „nebezpečnosťou a materiálnymi škodami„. Predseda výboru MUI Fatwa zároveň vysvetlil, že s digitálnymi aktívami možno obchodovať ako s komoditou, ak investori dodržiavajú právo šaría a generujú „jasný zisk“ prostredníctvom digitálnych mien. Inými slovami, kryptomeny sú legálne, ale iba ak generujú príjem pre investorov.

Hrozba pre bitcoin?

Bitcoinu sa nedávno podarilo obnoviť svoj vzostupný trend. Dnes za 1 BTC zaplatíte okolo 64 500 USD. To je o 3 % viac ako pred týždňom. 1 ETH stojí 4 725 USD, čo je o 4 % viac ako pred 7 dňami.

Môže však rozhodnutie MUI poškodiť kryptomeny? Pravdepodobne mnohí stúpenci islamu oddeľujú náboženské právo od životnej praxe, takže je pochybné, že prestanú kupovať bitcoiny len preto, že to chcú islamskí duchovní.

Zároveň sa však oplatí pochopiť, že Indonézia má jednu z najväčších moslimských populácií na svete. Žije tam asi 237 miliónov vyznávačov tohto náboženstva (viac ako 12 % z celkovej svetovej populácie).

Z ekonomického hľadiska Bitcoinu nemožno úplne pripísať západnej kultúre všetky klasické funkcie peňazí. Plní síce funkciu výmenného a platobného prostriedku, ale neplní úlohu nástroja úschovy a ide o nedokonalý spôsob merania hodnoty. V islamskom svete je vnímanie bitcoinu ako peňazí zložitejším problémom, keďže jeho ekonomický pohľad sa prelína s náboženskými problémami. To vedie k situácii, v ktorej je odpoveď na otázku, či možno bitcoin považovať za peniaze, formulovaná na základe subjektívneho výkladu práva šaría, ktorý je nejednoznačný

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár