Švajčiarske mesto Lugano akceptuje Bitcoin a Tether pre verejné platby

Lugano, mesto vo Švajčiarsku, umožňuje platby v bitcoinoch (BTC) a Tether. Kryptomeny sa už dajú použiť na zaplatenie všetkých daní a iných obecných poplatkov. Predtým to bolo možné, ale v obmedzenom rozsahu.

od Martin Tkáč

Lugano vám umožňuje platiť dane v kryptomenách

Celý platobný proces má byť veľmi jednoduchý. Stačí naskenovať QR kód na faktúre a pomocou svojej kryptomenovej peňaženky a odoslať digitálne aktíva na zadanú adresu v blockchaine. Predtým sa tento proces musel vykonávať prostredníctvom špeciálnej webovej stránky mesta.

Je vhodné dodať, že najnovšia aktualizácia je súčasťou plánu B mesta Lugano, ktorý je výsledkom spolupráce miestnej samosprávy s Tetherom a je zameraný na zvýšenie adopcie kryptomien v regióne.

Za technickú stránku je zodpovedný Bitcoin Suisse.

Produktový riaditeľ druhej menovanej spoločnosti Armin Schmid neskrýva nadšenie, že luganské úrady sú tak otvorené technologickým inováciám s dôrazom na blockchain.

Je skvelé vidieť, že čoraz viac švajčiarskych samospráv ponúka platby kryptomenami ako možnosť dostupnú pre občanov aj podniky, ktoré dopĺňajú tradičné platobné metódy, ako sú pošty a online bankové platformy.

– povedal.

Bitcoin Suisse sa neobmedzuje len na spoluprácu s Luganom. Môže sa pochváliť aj podporou pre kryptomenové platobné systémy iných švajčiarskych kantónov, obcí a miest.

Švajčiarsko chce kryptomeny

Lugano nie je prvým švajčiarskym mestom, ktoré sa vydalo touto cestou. Už v roku 2021 začal Zug akceptovať bitcoiny a ether. Vyrovnať dane bolo možné aj pomocou kryptomien.

Švajčiarsko je dlhodobo lídrom v adopcii kryptomenových aktív.

Minulý mesiac jedna z najväčších švajčiarskych kantonálnych bánk St. Galler Kantonalbank, oznámila oficiálny začiatok obchodovania s bitcoinmi a ethermi a ponúkla službu úschovy niekoľkým klientom.

Prečo je Švajčiarsko také otvorené kryptomenám? Po prvé, jej orgány chápu, že krajiny a subjekty (ako aj jednotlivci), ktorí si ju medzi prvými osvojili, majú z novej technológie najväčší úžitok. Okrem toho bol bankový systém krajiny známy rokmi anonymných bankových účtov. Všetko sa zmenilo v roku 2015, keď Švajčiarsko podpísalo zmluvu s Európskou úniou, podľa ktorej sú švajčiarske banky povinné poskytovať daňovým úradom členských štátov EÚ informácie o svojich občanoch, ktorí majú účty vo švajčiarskych bankách. Je možné, že švajčiarske úrady vidia potenciál v blockchainových peňaženkách, ktoré sú ekvivalentom anonymných účtov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár