Juhokórejský súd zabavil spoluzakladateľovi Terry majetok v hodnote 104 miliónov dolárov

Len 7 peňaženiek mohlo spôsobiť pád Terra

0 komentárov

Nansen zverejnil novú správu. Dokazuje, že za destabilizáciu UST bolo zodpovedných sedem peňaženiek. Mali predať veľké množstvo mincí do relatívne nelikvidného fondu likvidity Curve. Napriek tomu tiež odmieta názor, že pád vyvolal zlomyseľný útok.

NEWSLETTER okrypte.skSedem peňaženiek

Nová on-chain štúdia od Nansen naznačuje, že strata stability UST mohla byť iniciovaná malým počtom investorov.

Podľa správy sedem veľkých peňaženiek stiahlo svoje UST z protokolu Anchor 7. mája. Potom previedli prostriedky z Terra do Etherea cez Wormhole a vymenili UST za USDC vo fondoch likvidity Curve. Strata procesu prepojenia viedla k relatívnemu nedostatku likvidity v krycích fondoch UST pre ostatné stablecoiny.

Správa prichádza tri týždne po tom, čo stablecoin Terra stratil spojenie s dolárom. To následne spôsobilo pokles ceny tokenu LUNA zo 77 dolárov len na pár centov a úplný kolaps celého ekosystému.

Údaje on-chain tiež naznačujú, že keď UST začalo strácať svoju fixáciu, tých istých sedem peňaženiek využilo neefektívnosť arbitráže medzi Curve, decentralizovanými a centralizovanými burzami (najmä Binance).

Terra opäť nakúpila bitcoin a približuje sa k Tesle, čo sa týka množstva BTC, ktoré má

Pád Terry nespôsobil jeden páchateľ

Správa tiež odmieta tézu, že destabilizáciu UST spôsobil jeden páchateľ. Situácia mohla podľa spoločnosti „vyplývať z investičných rozhodnutí viacerých fundovaných subjektov“ na riadenie rizika. Poukazuje tiež na existenciu výstražných systémov, ktoré umožňujú fondom odhaliť transakcie v hodnote viac ako 20 miliónov USD v rámci fondu Curve a mimo neho.

Zo siedmich peňaženiek, ktoré identifikoval Nansen, je jedna označená ako peňaženka patriaca kryptomenovej spoločnosti Celsius, dve sú označené ako „Token Millionaires“ (čo znamená, že ich zostatok má hodnotu viac ako 1 milión USD) a dve sú označené ako „Heavy DEX Traders“ (tzv. peňaženky v hornom 1% z hľadiska počtu obchodov alebo objemu obchodov na decentralizovaných burzách).

Napriek tomu Nansen nie je schopný potvrdiť ani poprieť, že destabilizácia UST bola koordinovaná mimo reťazec. Analýza je tiež obmedzená na Terra a Ethereum. Neberie však do úvahy odlevy smerom k iným reťazcom ako Solana alebo BNB Chain.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár