Solana, čo potrebujete vedieť?

od Martin Tkáč

Solana patrí do kategórie smartchainov, teda kryptomien na ktorých môže vzniknúť naozaj rozsiahli ekosystém pre decentralizované aplikácie a smart kontrakty. O Solane (SOL) ste mohli počuť aj ako o „Ethereum killer“, teda projekt ktorý má potenciál konkurovať alebo dokonca byť lepšou alternatívou ETH.

Obsah

 

Čo je Solana?

Solana vznikla v roku 2017 ako smartchain, označovaný tiež ako kryptomena tretej generácie, ktorá má priniesť možnosť budovania decentralizovaných aplikácii a smart kontraktov s cieľom zachovania vysokej miery decentralizácie, rýchlosti transakcii a bezpečnosti. SOL radíme do kategórie kryptomien spolu s Ethereum, Polkadot, Cardano a ďalšie, ktorých cieľom je rýchlosť transakcii.

Využitie SOL

SOL je deliteľná až po hodnotu 0,000000001 SOL. Jej malé jednotky sa volajú lamproty, pomenované podľa Leslieho Lamporta, amerického počítačového vedca.

Token SOL používame na tri účely:

  • funguje ako odmena pre užívateľov, ktorí sa zapájajú do stakingu
  • slúži na platenie poplatkov za realizáciu transakcii
  • sú to governance tokeny, teda budú mať využitie v rámci rozhodovacích procesov

Staking

SOL má možnosť stakingu, nakoľko ide o mincu, ktorá využíva kompináciu Proof of History a Proof of Stake. Odmena za uzamknutie mincí je necelých 11 % ročne. Solana odporúča staking cez peňaženku solflare.com., ktorú je možné prepojiť aj s peňaženkami Ledger Nano S a Ledger nano X.

Škálovanie

Veľká výhoda Solany je schopnosť realizovať obrovské množstvo transakcií. Pre porovnanie bitcoin zvládne 7 transakcií za sekundu a Ethereum do 20 transakcii, Solana ich zvládne 50 000 – 60 000 za sekundu.

Tieto transakcie sú zároveň veľmi lacné, asi 10 USD za jeden milión transakcií.

Pokiaľ by sme SOL porovnali s najpokrokovejšími mincami:

  • Stellar fungujúci na konsenze Federated Agreement zvládne 2000 transakcií za sekundu
  • EOS, ktorý je centralizovaný zvládne 3 900 transakcií
  • Cardano bez pomoci riešenia Hydra len 250
  • Tezos iba 50

Proof of History

Ako je možné, že SOL zvládne toľko transakcií, pri nízkych nákladoch a konkurecia tak zaostáva?

Vývojári Solana prišli s riešením, ktorému sa hovorí Proof of History (PoH), ktoré zabezpečuje, že produkcia nových blokov prebieha už za 400 ms, teda omnoho rýchlejšie aj v porovnaní s modernými blockchainami, ktoré sa označujú za kryptomeny tretej generácie.

Pre porovnanie, kryptomeny fungujúce na konsenze Proof of Work produkujú nové bloky:

PoH je konsenzus ktorý rieši problematiku času pri decentralizovaných sieťach. Vývojári v SOL si uvedomili, že pri hľadaní hashu pomocou funkcie SHA256, ktorú využíva aj bitcoin, sa nedá zvýšiť rýchlosť nájdenia hashu ani v prípade využitia najmodernejších procesorov.

To znamená, že je možné implementovať do konsenzu decentralizované virtuálne hodiny, ktoré u všetkých validátorov overujú či transakcie bežia rovnako. Hodiny sú medzi nimi vďaka tomu stále synchronizované bez potreby vzájomnej komunikácie.

 

Ekosystém

Na ekosystéme SOL sa rýchlym tempom vytvárajú nové projekty. Medzi najzaujímavejšie patrí napríklad Serum, čo je decentralizovaná zmenáreň novej generácie s funkčným orderbookom a možnosťou coss-chain swapov s Ethereum na Solana.

Ďalšie projekty na SOL sú Raydium, Oxygen, Solstarter.

Na solane sú postavené aj známe projekty ako Chailink ale aj veľmi známe stablecoiny USDT (Tether) a USDC.  Solana je zalistovaná na všetkých najznámejších burzách a tiež ju podporujú prakticky všetky známe kryptopeňaženky.

Kde kúpim SOL?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://solana.com/

Graf


Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár