Kuba reguluje trh s digitálnymi aktívami

Kuba reguluje trh s digitálnymi aktívami

od Martin

Kubánska centrálna banka vydala v utorok nariadenia o „poskytovateľoch služieb virtuálnych aktív“. Podľa niektorých odborníkov by to krajine mohlo pomôcť vyhnúť sa tvrdým sankciám USA.

Kuba sa otvára kryptomenám

Centrálna banka Kuby (BCC) vyhlásila, že spoločnosti, ktoré narábajú s virtuálnymi aktívami, dostanú špeciálne licencie. Tie budú k dispozícii ľuďom a organizáciám z Kuby a zo zahraničia. Majú platiť jeden rok, no s možnosťou ich predĺženia o ďalšie roky.

Podľa uznesenia banky budú môcť „dodávatelia“ obsluhovať virtuálne aktíva, ktoré schváli BCC. Virtuálne aktíva však nezahŕňajú digitálne znázornenia fiat mien, cenných papierov a iných finančných aktív, ktoré sa často používajú v tradičných bankových a finančných systémoch, ktoré sa riadia samostatnými nariadeniami centrálnej banky.

Pred vydaním licencie banka uviedla, že posúdi zákonnosť, sociálno-ekonomický záujem a vlastnosti každej žiadosti.

Poskytovatelia licencovaných služieb tiež nesmú prerušiť činnosť bez súhlasu centrálnej banky. Akékoľvek porušenie licencie bude stíhané v súlade s vyhláškou 363, ktorá sa týka administratívnych porušení bankových, finančných a devízových predpisov.

Kryptomeny sú spôsob, akým Kuba obchádza sankcie?

Zavedenie mobilného internetu v krajine pred tromi rokmi otvorilo cestu rozvoju trhu s kryptomenami.

Kubánci sú odrezaní od tradičných medzinárodných platobných systémov a finančných trhov kvôli obchodnému embargu USA, ktoré platí už desaťročia. Kreditné ani debetné karty Kubánci vôbec nemajú k dispozícii.

„Ak centrálna banka vytvára právny rámec priateľský ku kryptomenám, je to preto, že sa už rozhodla, že by to mohlo byť prospešné pre krajinu,“ povedal Pavel Vidal, bývalý ekonóm kubánskej centrálnej banky.

Stojí za to dodať, že kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel bol vždy zástancom kryptomien a považoval ich za nástroj na ukončenie útlaku USA.

„Krajina skúma využitie kryptomien na vstup do finančného systému, kde dolár nie je ústredným bodom menových transakcií,“ povedal Diaz-Canel.

Vidal zase povedal, že pochybuje o tom, že jeho krajina pôjde v stopách Salvádoru a uzná bitcoin ako citlivý, ako to urobil prezident Bukele.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár