Jeffrey Sachs tvrdí, že o niekoľko rokov dôjde ku kolapsu dolára

Jeffrey Sachs, americký ekonóm, tvrdí, že koniec hegemónie dolára sa blíži. Dodal, že digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) sa stanú základom cezhraničného zúčtovania. Prečo si to myslí? Obviňuje z toho vládu USA, ktorá zneužíva americký dolár ako geopolitickú zbraň.

od Simona

Jeffrey Sachs predpovedá koniec hegemónie dolára

Jeffrey Sachs, americký ekonóm a profesor na Kolumbijskej univerzite, sa domnieva, že sa dočkáme konca dominantného postavenia dolára ako svetovej meny. V prejave na 20. výročnom stretnutí Valdajského diskusného klubu Sachs vysvetlil, že koniec hegemónie amerického dolára by mohol nastať v nasledujúcom desaťročí. Hlavne kvôli zneužívaniu dolára jeho krajinou.

„Éra medzinárodného finančného systému, v ktorom dominuje dolár, sa blíži ku koncu a stane sa tak v nasledujúcom desaťročí,“

– povedal.

Sachs navyše zdôraznil, že tento proces už prebieha, keďže hospodárstvo USA sa v súčasnosti podieľa na celosvetovej produkcii len 15 %. Po druhej svetovej vojne to bol dvojnásobok.

Už predtým kritizoval politiku USA. Podľa neho sa USA „stali závislými od využívania finančného systému na dosiahnutie geopolitických cieľov“.

CBDC

Ekonóm tiež uviedol, že súčasný podiel – 15 % celosvetovej produkcie – bude naďalej klesať. Dôvodom však bude aj emisia CBDC.

„Digitálne meny centrálnych bánk sa stanú základom platieb,“

– tvrdí.

Ide, samozrejme, o ekvivalenty dnešných fiat mien, ale len v digitálnej verzii (bez bankoviek a mincí). Podľa štúdie Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) zverejnenej v júli tohto roka zavedie svoje CBDC do roku 2030 24 centrálnych bánk. Oficiálnym dôvodom je snaha zlepšiť ich možnosti vyrovnania.

Naopak, podľa Atlantic Council, ekonomického think-tanku so sídlom v USA, dnes možnosti CBDC skúma 130 krajín, ktoré predstavujú 98 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Sachs nie je sám, kto kritizuje kroky USA. Jeho slová – trochu prekvapivo – zapadajú do príbehu bloku BRICS. Táto skupina krajín tiež tvrdí, že Washington používa dolár ako hospodársku zbraň. Chce na to reagovať používaním iných mien ako dolár v medzinárodnom obchode.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár