Irán chce vstúpiť do skupiny BRICS

Irán zintenzívnil svoje úsilie o vstup do skupiny BRICS. Všetko sa deje vo výnimočnej chvíli, krátko pred samitom lídrov tohto hospodárskeho bloku. Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí pre hospodársku diplomaciu pritom prezradil, že jeho krajina sa snaží posilniť väzby s členmi BRICS, pričom poznamenal, že už nadviazala silné vzťahy s Čínou, Ruskom a Indiou.

od Simona

Irán nevidí žiadne prekážky pre vstup do BRICS

Mehdi Safari, námestník iránskeho ministra zahraničných vecí pre hospodársku diplomaciu, v sobotňajšom rozhovore uviedol, že členstvu Iránu v hospodárskej skupine BRICS nič nebráni. Túto informáciu priniesla tlačová agentúra Tasmin.

Safari poznamenal, že jeho krajina oficiálne požiadala o vstup do bloku BRICS, a priznal, že Teherán „vyvinul úsilie, aby členovia skupiny vrátane Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky prijali členstvo Iránu“.

Safari ďalej prezradil, že prezident Ebrahim Raisi by sa mal osobne alebo prostredníctvom siete zúčastniť na nadchádzajúcom samite lídrov BRICS. Zdôraznil, že Irán už nadviazal silné vzťahy s kľúčovými členskými štátmi Čínou, Ruskom a Indiou.

V pozadí Irán robí veľa pre to, aby zasiahol USA. Prezident Raisi presadzuje dedolarizáciu, pretože sa domnieva, že je kľúčom k vytvoreniu spravodlivého medzinárodného systému. V máji požiadal iránsku centrálnu banku, aby v globálnom obchode nepoužívala americký dolár a aby prešla na používanie národných mien. V tom čase jeho krajina hostila stretnutie politických lídrov z deviatich ázijských krajín, na ktorom sa diskutovalo o procese dedolarizácie.

Samit BRICS sa uskutoční od 22. do 24. augusta v Johannesburgu. Tohtoročný samit hostí Južná Afrika.

BRICS

BRICS sa rozšíri o 40 krajín?

Okolo skupiny BRICS je čoraz väčší rozruch, keďže sa k nej chce pripojiť viac ako 40 krajín. Podľa Anila Sooklala, juhoafrického diplomata zodpovedného za vzťahy s BRICS, už 22 krajín oficiálne požiadalo o vstup do skupiny. Na uvedený samit, ktorý sa bude konať v Juhoafrickej republike, bolo pozvaných až 69 vedúcich predstaviteľov vrátane všetkých afrických krajín.

Na podujatí sa chcel zúčastniť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Vedúci predstavitelia BRICS s tým však nakoniec nesúhlasili. A to aj napriek tomu, že Paríž takmer tradične vedie voči USA skôr zdržanlivú politiku. Pravdepodobne to mal byť signál pre Afriku a bývalé koloniálne štáty, že BRICS je skupina nepriateľská voči Západu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár