dolár

Finančná kríza a dolárová hyperinflácia sú na obzore, verí Arthur Hayes

od Simona

Globálna investičná banka Credit Suisse minulý týždeň urobila radikálnu predpoveď – éra dolára ako svetovej rezervnej meny sa blíži ku koncu a nahrádzajú ho peniaze založené na komoditách ako je zlato.

Spoluzakladateľ BitMEX Arthur Hayes sa zaoberal týmito predpoveďami a verí tiež, že v priebehu nasledujúceho desaťročia potečú stovky miliárd dolárov na trhy zlata aj bitcoinu. Je si však „100% istý“, že medzitým príde finančná kríza a dolárová hyperinflácia.

Posledné dni dolára

Ako vysvetlil vo svojom najnovšom príspevku na blogu BitMEX „Energy Canceled“, zmrazenie viac ako 600 miliárd dolárov v ruských devízových rezervách otrasie dôverou ostatných svetových vlád v držbu amerických štátnych dlhopisov. Najmä Čína, ktorá má celosvetovo najväčší rozpočtový prebytok vo výške viac ako 273 miliárd dolárov ročne, ho už nebude využívať na zvyšovanie svojej pozície vo fiat mene.

Hayesove výpočty predpovedajú, že Čína sa obráti na zlato a ďalšie cenné komodity, aby si zabezpečila zhruba 967 miliárd dolárov ročne, ktoré boli predtým investované do fiat mien. To následne výrazne oslabí silu amerického dolára, ktorý už teraz bojuje s najvyššou infláciou za posledných 40 rokov.

Zakladateľ burzy uvádza:

„Fázový posun bude chaotický, premenlivý a morfogénny, no pri 100% pôjde o obrovskú infláciu v prepočte na fiat meny“.

Federálny rezervný systém nedávno ukončil svoj program nákupu vládnych dlhopisov USA, aby obmedzil prudký nárast cien v celej krajine. Ale keď sa ostatné krajiny odklonia od dlhopisov ku komoditám, Fed bude nútený opäť nakupovať americké dlhopisy, aby mohol financovať svoj dlh.

Tieto nákupy budú samozrejme financované tlačou peňazí, čo povedie k „hyperinflácii“.

Pre porovnanie, Spojené štáty majú každý rok deficit 600 miliárd dolárov a len v roku 2021 museli predať dlhopisy za 2,8 bilióna dolárov, aby ho pokryli.

Hayes: Zahoďte Fiat, zbierajte zlato a BTC

Zatiaľ čo niektorí bitcoinoví investori často označujú bitcoin ako „digitálne zlato“, Hayes hovorí, že nie je maximalista. BTC podľa neho vyzerá skôr ako technologické akcie než bezpečné aktíva, čo naznačuje, že svet ešte nedoceňuje jeho vlastnosti tvrdých peňazí.

Následne budú vlády zatiaľ investovať väčšinu svojich peňazí do fyzického zlata, ktoré má filozofický a historický status peňažného nástroja.

Hayes je „presvedčený“, že ak príde nový vek zlata, niektoré centrálne banky začnú obchodovať s bitcoinami, namiesto toho, aby kov rozposielali po celom svete, aby si navzájom platili.

„Opäť som absolútne presvedčený, že na osobnej úrovni, ak veríte, že by ste mali míňať fiat a šetriť zlato, mentálny posun smerom k míňaniu fiat a šetreniu bitcoinov je zanedbateľný“.

Zakladateľ burzy dospel k záveru, že zlato stúpne na 10 000 USD a bitcoin na 1 000 000 USD, keďže kolaps fiatov by viedol k „najväčšiemu presunu bohatstva, aký kedy svet videl“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár