Fed zvyšuje úrokové sadzby, čo na to Bitcoin?

od Martin Tkáč

Včera o 20:00 Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) zvýšil úrokové sadzby až o 75 bp na 1,50-1,75 %. Ide o prvý takýto nárast za posledných 28 rokov. Ako na to zareagoval kurz bitcoinu?

NEWSLETTER okrypte.sk
Zvýšenie sadzby

Výbor sa rozhodol zvýšiť rozsah sadzieb federálnych fondov na 1,50 – 1,75 % a očakáva, že ďalšie zvyšovanie sadzieb bude primerané. Okrem toho bude výbor pokračovať v znižovaní portfólia štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov. Výbor je pevne rozhodnutý vrátiť infláciu späť k cieľu 2 %

– uvádza sa v júnovom vyhlásení FOMC.

Rozhodnutie však nebolo prijaté jednomyseľne. Esther L. George hlasovala proti a rozhodla sa pre zvýšenie sadzieb, ale len o 50 bp.

Kroky menových orgánov sa aj tak považujú za príliš neskoré. Inflácia CPI (index zmien cien spotrebných tovarov a služieb, najpopulárnejší ukazovateľ inflácie / deflácie na svete) v USA dosiahla v máji 8,6 %.

Ide o najvyššiu úroveň od decembra 1981. Jadrová inflácia je tiež najvyššia za posledných 40 rokov (index cien bez potravín, palív a energií). Ako dodávajú odborníci, „nikdy v histórii nebol rozdiel medzi infláciou CPI a sadzbou federálnych fondov taký vysoký.

Bitcoin stúpa

Ako reagoval bitcoin na kroky Fedu? Zvýšenie sadzby! Dôležité však je, že počas čakania na rozhodnutie výrazne klesla.

Teraz 1 BTC stojí okolo 21 731,82 $. Ide o 7,13% skok na 24-hodinovej báze, ale stále je to 27% pokles za týždeň.

Ether bol ešte viac odskočený na 1 122,84 USD. V priebehu dňa sa jej sadzba zvýšila o 11,5 %. Na týždennej báze je to však stále 36 % strata.

bitcoinové úrokové sadzby

Čo bude ďalej s kurzom?

Vyššie uvedené je skôr odrazom nedávnych poklesov. Je možné, že bitcoin opäť navštívi oblasť 20 000 USD, aby na grafe vytvoril dvojité dno, možno dokonca klesne na 18 000 USD. Stojí však za zmienku, že nálada na trhu a objemy môžu naznačovať, že minimum je za nami alebo že sme blízko k jeho dosiahnutiu.

Nedávne oznámenia Európskej centrálnej banky môžu pozitívne ovplyvniť posilňovanie bitcoinu. Tá priznala, že ekonomická situácia a euro je zlé.

Pandémia zanechala v hospodárstve eurozóny pretrvávajúce slabé miesta, ktoré v skutočnosti prispievajú k nerovnomernému prenosu našej menovej normalizácie medzi jurisdikciami.

– uviedla ECB vo svojom novom vyhlásení.

Banka tiež oznámila, že sa opäť rozhodne pre program núdzového nákupu dlhopisov (PEPP).

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár