Európsky parlament žiada prísnejšie pravidlá pre kryptomeny

Európska únia sa opäť zaoberá digitálnymi aktívami. Európsky parlament a jeho Úrad pre analýzu chcú, aby bol dohľad nad kryptomenami ešte presnejší. Všetko je zamerané na zvýšenie bezpečnosti a zabezpečenie väčšieho rozvoja a stability trhu s kryptomenami.

od Simona

Zákon o regulácii trhu s kryptoaktívami (MiCA) má nadobudnúť účinnosť až v decembri 2024, preto chce Európsky parlament vytvoriť prísnejší regulačný rámec pre jurisdikcie mimo krajín Európskej únie.

Budú kryptomeny v EÚ podliehať ešte prísnejšej regulácii? Toto chce Európsky parlament

MiCA je jedným z najdôležitejších zákonov o kryptomenách za posledné roky, pokiaľ ide o Európsku úniu. Je však potrebné spomenúť, že do jeho zavedenia zostáva ešte rok a dva mesiace, a preto chce Európsky parlament zaviesť ďalšie právne predpisy ako akýsi predstupeň k MiCA.

Hoci politici EÚ zdôrazňujú, že MiCA je v súčasnosti prioritou, Európsky výskumný úrad (EPRS) zdôrazňuje potrebu prísnejšieho dohľadu zo strany regulačných orgánov mimo Európskej únie. Najväčšie obavy majú USA a Spojené kráľovstvo. Podľa dokumentov EÚ majú USA v súčasnosti pomerne vágne predpisy, ktoré sa vzťahujú na zainteresované strany na štátnej a federálnej úrovni. Z tohto dôvodu je výrazne ovplyvnená právna zrozumiteľnosť a regulačná transparentnosť.

Bitcoin

Rozdiely medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ v oblasti identifikácie digitálnych aktív

Brexit viedol k tomu, že Spojené kráľovstvo zaviedlo vlastné zákony týkajúce sa digitálnych aktív. Nie je tiež žiadnym tajomstvom, že Spojené kráľovstvo má ambíciu stať sa akýmsi hlavným mestom Európy v oblasti kryptomien. Odborníci z EÚ poukazujú na to, že v najbližších rokoch dôjde k pomerne veľkej divergencii medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Súvisí to so spôsobom identifikácie kryptoaktív.

Treba dodať, že Spojené kráľovstvo neustále upravuje Prado o kryptomenách, o čom svedčí aj nedávny zákon, ktorý s pozmeňujúcimi návrhmi schválila Snemovňa lordov. Brexit je teda viditeľný nielen v súvislosti s absenciou Spojeného kráľovstva v Európskej únii, ale aj v prípade kryptomenového práva.

Ďalšie právne predpisy EÚ jasne ukazujú, že odvetvie digitálnych aktív je stredobodom záujmu politikov EÚ. Z tohto dôvodu môžeme očakávať pomerne veľa ďalších zmien v súvislosti s digitálnymi aktívami v krajinách EÚ.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár