Európska centrálna banka prechádza do prípravnej fázy digitálneho eura

Otázka digitálneho eura nie je istá. Aspoň oficiálne. Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) však prechádzajú do ďalšej fázy projektu.

od Martin Tkáč

Ďalšia fáza vývoja digitálneho eura

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky oznámila, že po dvoch rokoch práce sa začne „prípravná fáza“ projektu digitálneho eura.

V oznámení z 18. októbra ECB uviedla, že od 1. novembra plánuje „začať vytvárať základy pre možné vydávanie digitálneho eura“. Dodala, že vydanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) nie je vopred rozhodnuté. Oznámenie nasledovalo po zverejnení 44-stranovej správy o potenciálnej podobe a distribúcii digitálneho eura.

Prípravná fáza, ako ju definovala ECB, bude trvať dva roky a zameria sa na finalizáciu pravidiel digitálnej meny a výber potenciálnych emitentov. Úradníci uviedli, že ďalšia fáza bude zahŕňať „testy a experimenty“ v súlade so spätnou väzbou od používateľov, ako aj s požiadavkami centrálnej banky.

„Po dvoch rokoch Rada guvernérov rozhodne, či prejde do ďalšej fázy príprav s cieľom pripraviť pôdu pre prípadnú budúcu emisiu a zavedenie digitálneho eura,“

– oznámila ECB.

„Začiatok prípravnej fázy nie je rozhodnutím o vydaní digitálneho eura. Rada guvernérov toto rozhodnutie zváži až po ukončení legislatívneho procesu Európskej únie,“

– dodala.

Legislatívny plán pre digitálne euro

V júni zasa Európska komisia navrhla legislatívny plán pre digitálne euro. Jeho cieľom je umožniť používateľom prístup k CBDC prostredníctvom bánk. Fabio Panetta, člen Výkonnej rady ECB, zopakoval jej cieľ poskytnúť prístup k digitálnemu euru, ale s hotovostnou alternatívou.

Kontroverziu predtým vyvolalo vyhlásenie prezidentky ECB, Christine Lagardeovej. Povedala totiž, že digitálne euro by sa mohlo používať na kontrolu platieb používateľov.

Ak by sa ukázalo, že CBDC neposkytujú súkromie, malo by to negatívny vplyv na prijatie takéhoto riešenia na trhu. Navyše by to Európu priblížilo k čínskemu poriadku.

Dodajme, že potenciálna emisia digitálneho dolára vyvolala búrku aj v politike USA. Hoci Fed nepotvrdil, že má v pláne vytvoriť CBDC, mnohí americkí politici chcú používanie takejto formy platieb legislatívne zakázať. Tvrdia totiž, že zasahuje do súkromia Američanov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár