Ďalší halving prenesie kurz bitcoinu na 160 000 USD? Model naznačuje nové historické maximá

Potenciál rastu BTC, najpopulárnejšej a najstaršej kryptomeny na svete, naďalej vzbudzuje záujem investorov a analytikov a to aj napriek obrovskej marži v máji 2023. Okrem krátkodobých technických analýz sa objavujú aj dlhodobé predpovede - jedna z nich naznačuje, že kurz bitcoinu by mohol v priebehu tohto roka vzrásť až o 500 % a v apríli 2024 dosiahnuť nové historické maximá.

od Martin Tkáč

PlanB nie je jediný, ktorá takto analyzuje kurz bitcoinu

Autorom odvážnej predpovede je analytik a podnikateľ známy na Twitteri pod pseudonymom TechDev, ktorý sa o svoju hypotézu podelil predvčerom (t. j. 23. mája 2023). Podľa jeho názoru predstavuje ďalší halving, t. j. zníženie odmeny za ťažbu bloku bitcoinu na polovicu, ku ktorému dôjde o menej ako 12 mesiacov, čo bude kľúčový moment pre celý krypto trh. Predchádzajúce cykly halvingu neustále prispievali k zhodnocovaniu BTC a TechDev verí, že tentoraz to nebude inak.

TechDev sa tejto témy dotkol už začiatkom mája vo svojom blogu s názvom Market Update a nazýva ju „mojím hlavným konceptom založeným na načasovaní“.

zdroj: TechDev (Twitter)

Graf zdieľaný na Twitteri ukazuje cestu, ktorú by BTC/USD musel prejsť, pričom sú zvýraznené úrovne odporu, Fibonacciho retracementy a aktuálne historické maximum na rok 2021. Ak všetko pôjde podľa predpovedí, cena bitcoinu by mohla do konca apríla 2024 dosiahnuť približne 160 000 USD.

Kde sa končí analýza a začína hod mincou

Zaujímavé je, že TechDev zdiela ešte jednu predpoveď, ktorú však nazýva „pozorovaním na zloženej vzorke“. Ide o predpoveď ešte z poklesov v roku 2022 (presnejšie 5. augusta), kde sú ďalšie maximá stanovené niekde ku koncu roka 2023. Je to možné? Skôr nie. Autor to uviedol skôr ako zaujímavosť a experiment s použitím logaritmickej cenovej stupnice.

Na druhej strane, názory na krátkodobé správanie bitcoinu v roku 2023 sa rozchádzajú. Niektorí účastníci trhu očakávajú ďalšiu korekciu ceny, pričom skúsený analytik Philip Swift nevylučuje, že v najbližších mesiacoch sa cena bitcoinu vráti dokonca na úroveň 20 000 USD.

Populárny obchodník a analytik Rekt Capital sa tiež domnieva, že bitcoin nie je schopný udržať si úrovne podpory potrebné na ďalší rast. Vo svojom tweete z 24. mája napísal:

„BTC stále poskakuje okolo úrovne 27 600 USD. Táto úroveň bola pred niekoľkými týždňami jasne stratená ako podpora a v posledných dvoch týždňoch predstavuje silnú rezistenciu.“

To naznačuje, že ak sa bitcoinu nepodarí opäť prelomiť úroveň 27 600 USD, môžeme očakávať ďalší pokles.

Dosiahne cena bitcoinu v apríli 2024 skutočne nové maximá? Neboli by sme určite proti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár