Čo sa musí stať, aby boli kryptomeny zakázané? Odpovedá výkonná riaditeľka MMF

Od 22. do 25. februára sa v indickom meste Bangalúr konal ďalší samit skupiny G20. Medzi prítomnými bola aj Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF). Počas rozhovoru pre agentúru Bloomberg hovorila o dôležitých otázkach týkajúcich sa regulácie trhu s kryptomenami.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Lepšie je regulovať ako zakazovať

27. februára bol na webovej stránke agentúry Bloomberg uverejnený rozhovor s Kristalinou Georgievovou. Výkonná riaditeľka MMF venovala značnú pozornosť téme trhu s kryptomenami. Okrem iného uviedla, že Medzinárodný menový fond sa napriek svojmu opatrnému prístupu ku kryptomenám prikláňa skôr k regulácii tohto sektora, než k jeho potláčaniu rôznymi zákazmi. Georgievová však zdôrazňuje, že v závislosti od rôznych faktorov sa môže stať čokoľvek

Sme jednoznačne za reguláciu sveta digitálnych peňazí a je to naša najvyššia priorita

– uviedla.

Ekonómka dostala otázku o postoji MMF ku kryptomenám vzhľadom na nedávne správy o vyjadreniach tejto inštitúcie k prijatiu tohto typu aktív. Minulý týždeň Medzinárodný menový fond rozhodol, že kryptomeny by nemali byť uznané ako zákonné platidlo. Orgán tiež predtým vyzval Salvádor, aby stiahol legislatívu, na základe ktorej sa bitcoin stal legálnou formou platby v krajine.

Naším prvým cieľom je rozlišovať medzi digitálnymi menami centrálnych bánk, ktoré sú podporované štátom, a verejne emitovanými kryptomenami a stablecoinovými mincami

– oznámila Georgievová.

Okrem toho úradníčka uviedla, že stablecoiny s plným finančným krytím vo forme rezerv sú schopné vytvárať „pomerne dobrý priestor pre ekonomiku“. Podľa nej však nie všetky digitálne aktíva sú hodné dôvery vlád. Uviedla, že kryptomeny, ktoré nemajú dostatočné zabezpečenie a majú špekulatívny charakter, sa spájajú len s vysokým rizikom a nie so skutočnými peniazmi.

Prichádza do úvahy zákaz kryptomien?

Čo sa musí stať, aby boli kryptomeny zakázané?

Kristalina Georgievová hovorila o tom, že MMF je za reguláciu kryptomien. Zároveň však jasne povedala, že v súvislosti s prípadným zákazom tohto trhu nie je nič vopred rozhodnuté. Povedala totiž, že ak digitálne aktíva začnú predstavovať hrozbu pre finančnú stabilitu, inštitúcia sa môže touto myšlienkou zaoberať.

Napriek tomu by bola lepšou voľbou dobrá regulácia, predvídateľnosť a ochrana spotrebiteľa a zákaz by nebol potrebný

– zdôrazňuje Georgievová.

V odpovedi na otázku novinára, čo by mohlo zavážiť pri rozhodovaní o zákaze digitálnych aktív, poukázala na neúčinnosť ochrany spotrebiteľa ako na katalyzátor začatia postupu na vyhlásenie tohto odvetvia za nezákonné.

Očakáva sa, že konkrétne usmernenia o regulačnom rámci pre sektor kryptomien budú predložené v druhej polovici tohto roka. Za ich vypracovanie sú spoločne zodpovedné MMF, Rada pre finančnú stabilitu a Banka pre medzinárodné zúčtovanie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár